Ana sayfa Sigorta - Kasko Sorgulamaları 0 Araç Kasko Hesaplama

0 Araç Kasko Hesaplama

0
PAYLAŞ

Kasko sigortası, motorlu araçlarda olası bir hasar meydana gelmesi, çalınması, yanması ya da buna benzer durumların olması durumunda, oluşa hasarın ödenmesi adına hizmet sağlayan sigorta acenteliği şirketleri tarafından sürücüye iletilen maddi tazminat şeklidir. Araçlar için hizmet veren araç kasko sigortasının anlamı ise, bir ya da iki farklı kişinin sebep olduğu hasar durumlarıyla ilgili değil de aracını sigorta ile teminat altına alan kişi tarafından oluşan hasar durumlarında sürücüye verilen maddi tazminattır. Bu durumlar genellikle motorlu taşıtların yanması ya da çalınması gibi durumlarda işleme konulmaktadır. Motorlu taşıtların yanması ya da çalınması gibi durumların haricinde,  sürücünün talebine göre ekstra sigorta teminatları ile poliçe durumu değiştirilerek, sigortanın kapsamı genişletilebilmektedir.

Sürücüler yeni model motorlu taşıt aldığında, aracını her türlü kazadan korumak ister. Bu durumda olası kazaların sonucunda oluşabilecek maddi zararları önleyebilmek için, günümüzde hemen hemen bütün sürücüler araçlarına kasko sigortası yapmaktadır. Kasko sigortası yapılan araçlar için bir de sıfır araç kasko hesaplamaları yapılmaktadır. Bunun sebebi ise, olası hasar durumlarına karşı kasko yapılan motorlu taşıtlardaki maddi zararı en aza indirmektedir. Sürücülerin bu hizmetten faydalanabilmeleri için, kasko sigorta hizmeti sağlayan şirketlerin talep ettiği prim bütçelerini ödemeleri gerekmektedir. Şimdi ise, sıfır araç kasko hesaplama işlemleri nasıl gerçekleştirilmektedir, bu konuya göz atalım.

0 Araç Kasko Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Sürücüler, araçlarına kasko sigortası yaptırabilmek için, diğer kasko şirketlerinin bütçelerini de araştırmış ve fiyatlandırmanın farklı olduğunu görmüşlerdir. Bu farklılıkların sebebi, fazla farkın olmamasıyla birlikte aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Daha önceki hasar durumları da göz önüne alınarak gerekli fiyat müşterilere iletilmektedir. Sigorta şirketinin talep ettiği ücret konusunda anlaşma sağlanırsa, kasko işlemleri başlatılmaktadır. Araçların değerleri ve bilgileri göz önüne alınarak hesaplanan kasko ücreti, bir yıllık periyotlarla ödenmektedir. Sıfır araçlarda fabrikasyon hatasıyla ilgili bir durum ya da buna benzer bir durumla karşılaşılırsa, sigorta kapsamında gerekli tazminat geri ödenmektedir. Sıfır araçlar için kasko hesaplaması yapılırken, standart kasko ve full kasko paketleri bulunmakta ve aralarında da fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Aralarındaki fiyat farklılığının olmasının sebebi ise, paketlerin içerisindeki sigorta kapsamlarının farklı olmasından dolayıdır. Örnek olarak 2016 model sıfır bir araç için kasko sigortasının yapılabilmesi adına, kasko poliçesini imzalaması gerekmektedir. Bu poliçeyi ise, sizlere sigorta şirketi sunmaktadır. İlgili poliçe hem sigorta şirketi tarafından hem de sigortayı yaptıracak olan kişi tarafından imzalanmakta ve anlaşma yapılmaktadır. Araç kasko sigortası için imzalanan bu poliçe içerisinden bazı riskler mevcuttur. Bu risklerin olması halinde motorlu taşıtlar teminat altına alınmış olmaktadır. Kasko işlemlerinin başlatılmasından sonra ise, bir yıllık periyotta hizmet verilmektedir. Bu sürenin bitiminde, sürücünün tekrar poliçe imzalayarak, kasko sigortasını yeniletmesi gerekmektedir.

Yenilenen poliçede, yenileme işlemi yapılmadan öne bir kontrol yapılmaktadır. Bu kontrol ise, sürücünün bir yıl boyunca herhangi bir kaza yapmaması durumunda, yenilenen kasko poliçesi indirimli olarak hesaplanmaktadır. Bu işlemin yüzdelik dilimine bakacak olursak;

Birinci yıl dolduktan sonra, yenilenen poliçeye %30 indirim yapılmaktadır.

İkinci bir yıllık süre dolduğunda, yenilenen poliçeye %40 indirim yapılmaktadır.

Üçüncü yıl bitiminde, %50 ve

Dördüncü yıl bitiminde ise, %60 indirim uygulanmaktadır.

İnternet üzerinden ise, bu tür işlemleri online işlemler üzerinden müşteriler gerçekleştirememektedir. Özellikle sıfır araç kasko hesaplama işlemi mümkün değildir. Sıfır aldığınız aracınızla ilgili olarak, sıfır araç kasko hesaplama işlemlerini, ikamet ettiğiniz adrese ya da bulunduğunuz bölgeye en yakın yerdeki acente şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu şubeler üzerinde gerekli tüm detaylı bilgileri de temin edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK