Ana sayfa Plaka Sorgulamaları 0 Araç Plaka İşlemleri Ne Kadar Sürer?

0 Araç Plaka İşlemleri Ne Kadar Sürer?

0
PAYLAŞ

Sıfır araç modelleri birçok kişinin hayalidir. Çoğu insan bu tür araçlara sahip olmak adına özellikle çabalamaktadır. Bu nedenle yepyeni bir aracı ilk sizin kullanacak olmanız fikri gerçek anlamda güzel olmaktadır. Peki, sıfır bir otomobile nasıl sahip olunur? sıfır bir araç satın aldığımızda devir ve plaka uygulaması nasıl yapılır ve bu durum ne kadar sürer? Sıfır araç plaka işlemleri ne kadar süreceği gibi sorularınızın yanıtlarını bugünkü yazımızda cevaplıyoruz.

Sıfır aracı nereden satın aldığınız oldukça önemlidir. Bunun nedeni bazı bayii veya oto galeriler araç sahibinin bütün kâğıt işlerini halletmektedir. Bu nedenle bazı galerilere vekalet vererek bütün araç tescil işlemlerini plaka çıkarma ile beraber ruhsat işlemlerini kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Tabi bu tür durumlarda bazı sıkıntılar da yer alabilmektedir. Eğer kendiniz garantiye almak için bu tür işlerini siz de kolayca yapabilirsiniz.

Yeni satın aldığınız sıfır aracı trafiğe çıkarmak adına ilk olarak trafik tescil faaliyetlerini yaptırmış olmanız gerekmektedir. Trafik tescilleri, trafik şubeleri veya emniyet genel müdürlüklerinden kolayca yapılabilmektedir. Bu tescil uygulamalar için öncelikle randevu alabilmeniz çok önemlidir. Randevu alarak işlemleriniz belirtilmiş olan gün ve saatte kolayca yapabilirsiniz. Bunun yanında Türkiye’de üretilmiş olan ya da ithal edilen araçların teknik kapasitesini kapsayan araç uygunluk belgesi bilgi durumu, üretici ya da ithalatçılar tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde meydana getirilen Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi’ne (ASBİS) elektronik sistemde, e-imzalı ve zaman damgalı olarak iletilir. Pek çok vatandaş artık sıfır araçları satın almak için oto galerilere gittikleri zaman, buradaki sorumlular araç satımıyla alakalı yer alan bilgileri ASBİS sistemine girerek ve araç alıcısı adına tescil belgesi talebinde bulunmaktadır. Bu bölümde yapılan işlemlerin hemen ardından aracın tescil olduğuna ilişkin olarak geçici bir tescil belgesi almış olan müşteriler, bu belge ile araçlarını trafiğe çıkarabilecek ve asıl bulunan tescil belgesi ile trafik belgesi ise araç sahiplerinin adresine posta yoluyla gönderilmektedir. Peki, biz aracımızın tescil ya da plaka işlemlerini yapmak istersek, sıfır araç plaka işlemleri ne kadar sürmektedir?

 

0 Araç Plaka İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Sıfır bir aracı satın aldık ve kendimiz ait olan bir plaka çıkarmak istiyoruz. Bu durum için aşağıda adım adım sıfır araç plaka işlemlerinin ne şekilde yapılacağını anlattık.

  1. İlk olarak şehrinizin trafik tescil şubesinden veya online olarak internet sitesinden alınmaya hazır plakalardan bir tanesini seçerek adınıza ayırmalısınız. Bu ayırtılmış olan plakayı da 24 saat içinde trafik tescil şubelerine giderek almanız gerekir . Aksi takdirde ayırtma süreniz uzatılmamaktadır.
  2. Daha sonra plaka işlemleri kısmından ayırmış olduğunuz plakayı görevli memurdan almalısınız.
  3. Sıfır aracınızı satın aldığınız zaman size verdiği fatura ve vergi kâğıdı ile birlikte trafik sigortanız ile birlikte şoförler ve esnaflar dairesine giriş yaparak arabanın motor ve şasi bilgilerini kayıt altına aldırmanız gerekmektedir. Yaklaşık yarım saat süre geçmeden size bir dosya göndereceklerdir. Bu dosya ile ruhsat alım işinde geçerli olacak dosyadır.
  4. Bu dosya ile “yeni kayıt” gişe bölümüne giderek sıra almanız gerekir. Sıra size geldiği zaman memura dosyaları teslim etmeniz gerekir. Memur tarafından ruhsatın teslim alımları için 1-2 sonrasına gün vermektedir.
  5. Size verilen gün içinde tekrar şubeye giderek, yeni kayıt gişe kısmının önünde bulunan A4 kağıt üzerinde yazılı yer alan tescil edilmiş plakalar görülecektir. Plaka bunların içinde olması gerekir. Eğer plakanız yoksa ruhsatınız hazırlanmamış anlamına gelir. Bu durumu görevlilere belirtmelisiniz. Memurlar durum ile anında ilgilenmektedir. Ruhsat çıktığı zaman memurdan ruhsatı teslim alabilirsiniz.
  6. Ruhsatın yanında plaka kartını da kolayca alacaksınız. Bu plaka kartı ile beraber plakanızı bastırıp mühür vurulması gerekir.

Bu işlemlerin hemen ardından plakanızı teslim alarak sıfır aracınızda kullanabilirsiniz. Sıfır araç plaka işlemleri en fazla 2 gün sürecektir.

BİR CEVAP BIRAK