Ana sayfa Araç 0 Araç Vergisi

0 Araç Vergisi

0
PAYLAŞ

Motorlu taşıt sahipleri her yıl yılda iki defa olmak kaydı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemekle zorunlu tutulmaktadır. Otomobil veya diğer kara taşıtları olduğu gibi aynı zamanda uçak, motorlu deniz taşıtları ve helikopter de bu vergiye tabi tutulmaktadır. 0 araç vergisi nin detaylarını öğrenmeniz için  yazımızın detaylarında aracınız hakkındaki vergi yükümlülüklerinizi öğrenmenizi sağlayacak bilgiler yer almaktadır.

Bu sınıflarda üretilmekte olan araçların hepsinde MTV uygulaması bulunmaktadır. 0 araç vergisi de araç satın alırken 1. yılı içerisinde ödenen MTV vergisidir.

Motorlu taşıtlar vergisi, karayolları kanunlarına güvenerek trafik şubelerine kayıtlı olarak yer almakta olan tüm motorlu taşıtlar bu vergiye tabi tutulmaktadır. Motorlu otomobillerin trafik sicil kaydı başladıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi tutarı, bu sicil kaydı silinene kadar ödenmeye zorunlu tutulmuştur. Motorlu Taşıtlar Vergisi iki taksit olması nedeni ile ilk taksiti Ocak ayında, 2. taksiti ise Temmuz ayı içerisinde ödenmektedir. İlk altı ay süresi içinde kaydı silinenler, 2. ayın ve 6. ayın vergisini, 2. ayda kaydı silinen motorlu taşıtlar ise önümüzdeki seneden bu zamana kadar olan süre içerisinde bu vergiyi ödemekle yükümlü tutulmazlar.

 

0 araç vergisi ve diğer yaşlardaki otomobiller her yıl güncellenmektedir ve internet vergi dairesinde online olarak yayınlanmaktadır.

Bu verginin hesaplanmasında motorlu taşıtın, araba, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri farklı nitelikleri göz önünde tutarak hesaplamalar yapılmaktadır. Araba ve motosikletlerde vergi hesaplaması yapılırken otomobilin yaşı ve silindir hacmine yönelik bir vergi hesaplama yapılır, otobüslerde otomobilin yaşı ve oturma kapasitesi, kamyonlarda ise otomobilin yaşı ve maksimum olarak aracın ağırlığı dikkate alınarak bir hesaplama yapılmaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme sistemi ise arabanın kayıtlı olarak bulunmakta olduğu il ya da kazadaki vergi dairelerine ödeme yapılmaktadır. Vergi daireleri üzerinden ödeme yapılabildiği gibi aynı zamanda anlaşmalı bankalar üzerinden de vergi ödemeleri yapılabilmektedir.

Kişiler aracı satın aldıktan sonra ve kayıt aldıktan sonra kendi hesaplarına vergi işleme süreci başlatılmaktadır. Eğer ki aracınızı sıfırdan alırsanız tüm kayıtlarını gerçekleştirmeniz durumunda aracın vergi ödeme süresi otomatik olarak başlamaktadır. Her altı ayda bir ödenen vergiler aracın ömründen kaynaklanan sebepler ile değişiklik gösterebilmektedir.

İnternet bankacılığı kullanmakta olan kişilerin dikkat etmesi gerekmekte olan bir konu bulunmaktadır. Bankalar, internet şubesi ile teyide onay vermektedir fakat elektronik dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediğinden dolayı bireylerin bizzat bankaya giderek banka şubelerinden talep doğrultusunda tahsilat makbuzu almaları gerekmektedir.

0 araç vergisi miktarları aynı zamanda aracın cinsine bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Araç hakkında  belirlenen değişiklikler arasında vergi büyüklük ve vergi küçüklüğü değişkenlik gösterebilmektedir.

Vergi borçları ödenmediği takdirde bu duruma 0 araç vergisi de dahil olmak üzere kişiler hakkında zorunlu yaptırımlar oluşturulabilmektedir.  Bu sebepten dolayı vergi borçlarınızı düzenli olarak kontrol etmeniz sizin ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmenize katkı sağlamaktadır.

0 Araç Vergisi Nedir?

0 araç vergisi kişilerin 0 araç almaları durumunda aracın birinci yaşında ödemekte oldukları vergi miktarı olarak bilinmektedir. Vergiler kişilerin almış oldukları araçların cinsine, aracın markasına ve aracın özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Kişiler normal MTV ödemelerinde olduğu gibi 6 ayda bir ödeme işlemini gerçekleştirebilmektedir.
Araç sahipleri araçlarının 0 yaş veya herhangi bir yaştaki araçlarının vergilerini ödeyebilmektedir.

Bunun yanı sıra araç sıfır olarak satın alınırken ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi adı altında olan vergiyi ödemektedirler. Bu Özel Tüketim Vergi miktarı kişilerin aracı satın alması durumunda araç fiyatı üzerine ilave edilerek yetkili satıcıya ödenmektedir.

Kişiler 0 araç vergilerini internet sayfası üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine giriş sağlayarak öğrenebilirler. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayarak araç özelliklerinizi girip hesapla butonuna basmanız gerekmektedir. Aracınızın yaşına göre vergi tutarı hesaplamasını gerçekleştirebilirsiniz.

0 Araç Vergisini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK