Ana sayfa Sigorta - Kasko Sorgulamaları 0 Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu Mu?

0 Araca Kasko Yaptırmak Zorunlu Mu?

0
PAYLAŞ

Yüksek paralar ödeyip aldığımız sıfır arabalarımız koruma isteği duyduğumuz alanların başında gelir. Bu yüzden sıfır aldığımız arabalar için kasko yaptırmak durumunda kalırız. Peki, nedir bu araç kaskosu? Nerelerde yapılır? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kasko sigortası; aldığımız sıfır araçları oluşabilecek kaza vs. risklere karşı koruyan ve ayrıca isteğe bağlı yaptırılabilen bir çeşit sigortadır. Bu kasko sigortası sıfır ve ikinci araçlar için kolaylıkla yapılabiliyor. Özellikle sıfır araç alırken yaptırmak büyük önem taşıyor. Çünkü kredisini ödemeye devam ettiğiniz aracın başına bir şeyler geldiğinde bu masrafların altından kalkmak baya zahmetli olacaktır. Böyle durumlarda bu kasko sigortası sizi büyük bir yükün altından çekip alacaktır.

Örneğin; Çok iyi bir sürücüsünüz ve kasko yaptırmaya ihtiyaç duymadınız. Bütün kazalar sizden kaynaklı oluşmaz.  Acemi veya aşırı hızlı sürücüler de kazaya neden olabilmektedir. Seyir halinde ilerlerken veya araç park halinde iken her an kaza olma ihtimali vardır. Sonuç olarak aracınızı böyle durumlara karşı korumak için kasko yaptırmanız gereklidir. Kasko yapıldığı zaman; meydana gelebilecek hasarlar için tasalanmanıza gerek kalmadan, sigorta şirketi hasarınızı karşılayacaktır. Peki, bu kasko 0 arabada zorunlu mu? Bunun cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

 

Sıfır Arabada Kasko Zorunlu mu?

Yüksek rakamlar ödeyip aldığımız sıfır arabalara, kasko sigortası aracılığıyla ufak ufak yapılan ödemelerle, kazalar sonucu oluşabilecek büyük masraflara karşı kendimizi korumaya alabiliriz. Kasko zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak kişilerin araçlarını güvene almaları yapılan bir sigortadır. Zorunlu Trafik Sigortası ise kanunen bir aracın trafiğe çıkabilmesi için her arabanın yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. Çünkü trafikteki araçlar çeşitli kazalara karışıp, can ve mal kaybına yol açabilirler. Zorunlu Trafik Sigortası bu araçların meydana getirdiği kazalarda karşı taraftaki hasarı, aracın kusuruna göre belli bir rakama kadar karşılar. Zorunlu trafik sigortası sizin kendi hasarınızı karşılamaz, sadece karşı tarafın hasarını karşılar. Kasko sigortaları tüm araçlarda 1 yıllıktır. Her bir yılın bitiminde kasko poliçenizi yenilemek gerekir. Ayrıca aynı şirketle kasko poliçesini devam ettirirseniz ertesi yıl indirimli bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Hasarsız geçen bir yıllık kasko süreci sonunda;

İlk 12 ay sonunda yapılan yenilemelerde %30,

İkinci 12 ay sonunda yapılan yenilemelerde % 40,

Üçüncü 12 ay sonunda yapılan yenilemelerde % 50,

Dördüncü 12 ay sonunda yapılan yenilemelerde % 60 indirim hakkıyla poliçenizi yenileyebilirsiniz.

Kasko sigortası yaptırdığınız şirketten kazandığınız hasarsızlık indirimi hakkınızı yeni bir araç aldığınızda farklı bir kasko sigortası şirketinden kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK