Ana sayfa Plaka Kodları 18 Plaka Kodu Nerenin?

18 Plaka Kodu Nerenin?

0
PAYLAŞ

Sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda 18 numaralı plaka kodunun hangi ilimize ait olduğu konusunda bilgi aktarımı sağlayacağız. Yazımızın ilerleyen kısımlarını okuyarak tüm bu bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

18 Plaka Kodu Nereye Ait?

Türkiye’de toplamda 81 adet il yer almaktadır. Bu 81 il içerisinde 18 numaralı plakaya sahip olan il ise Çankırı ilidir. Çankırı ilinin kültürünü, bu ile ait olan özel yemekleri ve Çankırı’nın turizm ile bağlantısını sizler için yazımızda detaylı bir şekilde anlatmış bulunmaktayız.

  • 18 AC 001 – 18 AZ 999 Merkez
  • 18 DA 001 – 18 DF 999 Merkez
  • 18 KU 001 – 18 KZ 999 Kurşunlu
  • 18 T 0001 – 18 T 9999 Merkez
 

Çankırı ili coğrafi konum olarak Orta Anadolu’nun kuzeyinde, Batı Karadeniz ve Kızılırmak havzaları arasında yer almaktadır. Çankırı İç Anadolu bölgesi içerisinde yer almaktadır ve İç Anadolu bölgesine ait iklim özelliklerini taşımaktadır. Çankırı ili ve etrafında bulunan dağların ağaçsız olması ilin şiddetli bir şekilde erozyon tehlikesi altında olmasına yol açmaktadır.

Çankırı’nın en çok yağış almakta olan ilçesi, Yapraklı’dır. Yapraklı’da neredeyse hemen hemen her mevsimde yağış yaşanmaktadır. Merkezden, güneye doğru iklim ve bitki örtüsünde zayıflama ve değişiklik durumu gözlemlenmektedir. Çankırı’ya turizm açısından bakacak olursak; Çankırı iline ait pek turizm kaynağı ve turizm yatırımı yer almamaktadır. Avcılık ise bu ilde büyük bir gelişim sağlamıştır. Kurt, tilki, tavşan, keklik ve sincap Çankırı ilinde bulunmakta olan başlıca av hayvanlarıdır. Ayrıca Çankırı’da tuz fabrikası bulunmaktadır ve bu tuz fabrikası büyük bir önem taşımaktadır.

Çankırı ilinin kendine özgü yemeklerine göz atacak olursak; tarhana, keşkek, bulgur, yarma, sucuk, kıyma, kavurma, fasulye, biber, patlıcan, konserve ve reçel gibi yiyecekler yer almaktadır ve halk bu yiyeceklerin bir kısmını kendisi üretmektedir. Sac, tava, fırın, tencere gibi farklı farklı ortamlarda Çankırı halık, hamurdan bükme, cızlama, gözleme, mantı, tatar böreği, çullama, pıhtı yemeklerini pişirirler.

BİR CEVAP BIRAK