Ana sayfa Araç 2. El Araç

2. El Araç

0
PAYLAŞ

İnsan olarak yaşamımız boyunca ihtiyacımız olan pek çok temel ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu temel ihtiyaçların en başında ulaşım ve seyahat etme durumu söz konusu olmaktadır ve bu durum en önemli temel ihtiyaçlardan birisi olmaktadır. Her vatandaş rahat ulaşım hakkı ve güvenli seyahat etme özgürlüğüne sahip olmalıdır ve bu imkan günümüzde kolayca sağlanmaktadır. Ulaşım sağlayabilmek için en çok tercih edilmekte olan ve en çok kullanılmakta olan kara yolları olmaktadır. Kara yolları üzerinde otomobiller kullanılarak ulaşım sağlanmaktadır. Günümüzde teknolojinin hızla günden güne gelişmesi ile birlikte otomobiller eski yıllara oranla çok daha konforlu ve çok daha güvenlikli bir şekilde üretilmektedir. Ancak piyasa şartları göz önüne alındığında sıfır km araç satın almak biraz yüksek bir maliyet yaratabilmektedir. Bu nedenle genel olarak hem bütçemize uygun olan hem de güvenlik ve konfor açısından en iyi olan araçlara yönelmekteyiz. Bu araçlar için ise 2. el araç ifadesi kullanılmaktadır. 2. el olarak ifade edilmekte olan bu araçlar daha önce başka bir kişi tarafından kullanılmış yani sıfır kilometre olmayan ve başka bir kullanıcıdan satın alınmakta olan araçlardır. 2. el araçlar piyasa üzerinde her çeşit bütçeden her çeşit keseye hitap ederek uygun fiyatlarda satışa sunulmaktadır.

Son yıllarda da 2. el araçlara karşı olan ilgi büyük ölçüde artış göstermeye başlamıştır. Bu 2.el araca karşı olan ilgiyi fırsata dönüştürmek isteyen kötü niyetli araç satıcıları ise bu durumu kötüye kullanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı 2. el araç satın almadan önce bir takım şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bazı 2. el araç satıcıları; araçlarını değerinden daha yüksek fiyat üzerinden satma hırsı ile bazı hileli yöntemlere yönelebilmektedir. Aracın kilometresini düşürmek, araca ait ödenmemiş vergi ve trafik cezası borçlarını ruhsata ilave etmemek, ya da aracın daha önceden yapılan kazalarını ve hasar bilgilerini aracı satarken alıcıdan saklayarak alıcıyı kandırmaya çalışmaktadır ve satıcılar genel olarak bu tarz hilelere başvurmaktadır. Bu yaşanmakta olan durumlardan dolayı vatandaşların zor durumda kalmaması adına bazı sistemler geliştirilmiştir.

 

Sistem üzerinden yapılmakta olan araç sorgulamaları ya da plaka sorgulamaları ile vatandaşların satın almak istedikleri 2.el araçlar hakkında daha doğru bilgiye ve satın alacakları araç ile ilgili olarak daha detaylı içeriklere ulaşmaları sağlanmaktadır. İnternet üzerinden yapılmakta olan bu sorgulamalar ile araca ait borç bilgisi veya  aracın daha önceki kazaları gibi durumlarını sorgulama yaparak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2. El Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

2.el araç sorgulamaları içerisinde en çok kullanılmakta olan platformların başında Tramer sistemi yer almaktadır. Tramer üzerinden 2. el araçlar ile ilgili olarak tüm sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracın hasar bilgisi sorgulamadan, poliçe bilgisi ,mağdur bilgisi hatta var olan hayat sigortası bilgilerine kadar pek çok sorgulama işlemi bu internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Tramer sisteminden sorgulama işlemleri online olarak internet sitesi üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda telefon aracılığı ile de SMS yoluyla kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

2. el araç sorgulama işlemlerinizi yapabileceğiniz bir diğer site ise E-Devlet online internet sitesidir. E devlet internet sitesine giriş sağlayarak araç sorgulamaları bölümünden sorgulama işlemlerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu site üzerinden yapacağınız sorgulamalarda satın almak istediğiniz 2. el aracın sadece plaka numarasını girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Şimdi kısa bir örnek ile 2. el araç sorgulaması işleminin nasıl yapılacağı hakkında sizlere bilgi aktarımı sağlamaya çalışacağız.

İlk işlem olarak aşağıda verilmekte olan bağlantı linkine tıklayarak siteye giriş yapınız. Daha sonra ise PTT şubesinden satın alabileceğiniz E- devlet şifresi ve kullanıcı adı ile sisteme girişinizi gerçekleştirin.

Daha sonra ise sayfanıza gelen görüntü üzerinde görüldüğü gibi aracın plaka bilgileri girilir ve sorgulama butonuna basılır. Daha sonraki aşamada ise ekrana sorgulama işleminizi sağlamak istediğiniz araca ait tüm bilgiler detaylı bir şekilde gelecektir. Bu bilgilerden de yola çıkarak satın almak istediğiniz 2. el araçtan daha da emin olarak sorgulama işlemlerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir ve satın almak istediğiniz aracı kafanızda soru işareti olmadan rahat bir şekilde satın alabilirsiniz.

E-Devlet Online İnternet Sitesinden 2.El Araç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK