Ana sayfa Araç 5664 Araç Muayene Sorgulama

5664 Araç Muayene Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde nereye baksak yığınla araç görüyoruz. Artık gittiğimiz her yerde araçlar var. Hatta bir ailenin 1 araba dışında ikinci veya üçüncü araçları bile olabiliyor. Bu durumda nereye gidersek gidelim ya binin otomobili yada motoru olduğunu görürüz. Bu araçlar bazen işe gidip gelmek veya gezmek için kullanılabileceği gibi seyahat yapmak içinde kullanılabiliyor. Araç kullanmak için ehliyet sahibi olmanız gerekiyor. Günümüzde 18 yaşını doldurmuş yani reşit olmuş her birey ehliyet sahibi olabiliyor. Ehliyet sahibi olmak için bir sürücü kursuna yazılmak gerekiyor. Ehliyet kursuna yazıldıktan sonra yapılacak sınavlardan da geçildiği zaman ehliyetinizi alabilirsiniz ve artık araç kullanmak için önünüzde bir engel kalmamış olur.

Ülkemizde özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde çok yoğun bir trafik olduğunu görüyoruz bunun asıl sebebi ise bu illerde yaşayan nüfusun fazlalığı ve araç kullanan kişi sayısının fazlalığından kaynaklanmaktadır. Trafik çok fazla olunca birde bazı acemi şoförleri de düşünürsek neredeyse her araç ufakta olsa bir kaza atlatıyor. Bu durum en çok ikinci el araç almak isteyen kişiler için sorun oluşturuyor. Çünkü bu kişiler aracın hasarlı mı yani daha önce bir kaza geçmişi var mı, yok mu anlamayabilir. İkinci el bir araç alacağınız zaman her şeyi düşünmeniz gerekiyor. Alacağınız araç daha önce hiç ceza aldı mı, plakasına yazılan bir ceza var mı, sigortası var mı gibi soruları araştırmanız gerekir. Aynı zamanda bu listeyi daha fazla uzatabiliriz da yani bir araç satın alırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır.

Günümüzde artık eskisi gibi araç bilgilerini öğrenmek çok zor değil. Her geçen gün gelişen teknoloji bu alanda da gelişmeler kaydederek bize sadece birkaç tık da bu bilgileri kontrol etme fırsatı tanıyor. Yukarıda belirttiğimiz bilgilerin yanı sıra araç muayenelerini de internet ve telefon üzerinden kontrol edebiliriz. Araç muayenesi sırasında aracın yolcu ve trafik güvenliğine uygun olup olmadığı incelenir. Bu yüzden araç muayenesi yaptırmak çok önemlidir hem kendi güvenliğimiz hem de çevremizdekilerin güvenliği için mutlaka araç muayenesi yaptırmamız gerekiyor. Aynı zamanda araç muayenesi yaptırma zorunludur. Eğer araç muayenesini zamanı geldiğinizde yaptırmazsanız yaptırmadığınız her ay için muayene ücretinin % 5’i kadar ceza ödersiniz.

5664 Araç Muayene Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

 

Aracınızın muayenesinin olup olmadığını ve muayene tarihinin ne zaman olduğunu telefonlarınızdan 5664’e mesaj tarak öğrenebilirsiniz. Fakat bu bilgileri öğrenebilmeniz için ilk olarak araç plakanızın TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na kayıtlı olması gerekiyor. Eğer araç plakanız TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na kayıtlıysa 5664’e mesaj atarak kolay bir şekilde aracınızın muayene tarihini öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerek işlem ise; ilk olarak bilmeniz gerekiyor ki 5664 araç muayene sorgulama işlemi için araç hasar geçmişi sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Araç hasar geçmişi sorgulamak için aracınızın “plaka” veya “saşi numarasını” 5664’e mesaj atmanız gerekir. Siz bu mesajı attıktan çok kısa bir süre sonra aracınıza ait hasar bilgileri telefonunuza mesaj olarak gelecektir. Bu mesajdan kısa bir süre sonra TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan aracınıza ait muayene bilgileri, son kilometre bilgileri ve muayene tarihleri gibi bilgileri içeren ikinci bir mesaj daha gelir. Unutmayın aracınızın bu bilgilerine erişebilmeniz için aracınızın plakasının TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca 5664 üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinde operatör farkı gözetmeksizin 7 TL ücret alınmaktadır.

5664 Araç Muayene Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK