Ana sayfa Araç 5664 Araç Sorgulama Ücreti

5664 Araç Sorgulama Ücreti

0
PAYLAŞ

Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesi önceden uzun uğraşlar verdiğimiz işlemleri çok kısa bir sürede yapmamızı sağlıyor. Bu gelişmeyle beraber aradığımız bilgiye internet üzerinden çok kola bir şekilde ulaşabiliyoruz. Aynı zamanda bir şeyi kontrol etmek istiyorsak bu kontrolleri yine internet üzerinden çok basit bir şekilde yapabiliyoruz.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber neredeyse bütün işlemleri internet üzerinden yapıyoruz. Özellikle sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolay bir şekilde yapabiliyoruz. İnternetten yapılan sorgulama işlemleri arasında en çok araç sorgulamaları yapılmaktadır. Özellikle çok kullanılmış arabalar hakkında sorgulamalar sık sık yapılıyor. İnsanların bu ihtiyacını karşılamak için araç sorgulaması yapılabilen birçok internet sitesi de mevcuttur. Bu site ve sayfalardan aracınız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç satın almak istiyorsanız, aracı almadan önce bu site ve sayfalardan inceleyerek aracın bir problemi olup olmadığını aracı alacağınız kişinin yalan söyleyip söylemediğini öğrenebilirsiniz.

Araç sorgulamanızı yapmak için kullanabileceğiniz birkaç tane site vardır. Bu siteler arasında en önemli olan siteler; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi, Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi ve E-devlet resmi internet sitesidir. Belirttiğimiz bu sitelerden araç sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu sitelerden başka sorgulamak istediğiniz bir konu varsa bunların da sorgulamasını yapabilirsiniz. Özellikle E-devlet kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde çok fazla alanda sorgulama yapma imkanı tanıyor.

 

Yukarıda size araç sorgulama yapabileceğiniz bazı siteleri belirttik. Bu siteler dışında sadece araç sorgulama yapılması için kurulan bir sistem daha vardır. Sadece araç sorgulamaları için kurulan bu sistemin adı TRAMER’dir. TRAMER, Trafik Sigortalar Bilgi Merkezi’nin kısaltmasıdır. TRAMER, araç hakkındaki bütün sigorta bilgilerini bulunduğu bir veri deposu görevi görmektedir. TRAMER sorgulaması yaptığınız takdirde araca sigorta bilgileri gibi bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca araca ait olan ağır bir hasar kaydı olup olmadığını da görebilirsiniz. Bu işlem özellikle ikinci el araç almak isteyen kişilerin çok işine yaramaktadır. Bu işlem sayesinde ikinci el araç alacak olan kişiler aracın geçmişte büyük bir kazası olup olmadığını görebilirler.

TRAMER araç sorgulaması yaparken aracınızın hasar kaydı olup olmadığını, aracınızın mağdur bilgilerini sorgulama, aracınızın trafik poliçesi sorgulaması, aracınızın kasko poliçe sorgulamasını ve kaza yaptıysanız kaza tespit tutanağından sonra kusur oranlarını öğrenebilirsiniz.

Araç bilgilerinizi TRAMER’den öğrenmek isterseniz bu işlemi hem internet hem de telefon üzerinden yapabilirsiniz. TRAMER sorgulamaları internetten ücretsiz olarak TRAMER’i resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir. Telefon üzerinden TRAMER sorgulaması yapmak içinse bir sistem geliştirilmiştir. Yalnız telefondan TRAMER sorgulaması yapmak internet üzerinden yapmanın aksine ücretlidir. Araçların TRAMER sorgulaması 5664’e mesaj atılarak yapılmaktadır.

Telefondan Tramer Sorgulamanın Ücreti Ne Kadar?

Yukarıda belirttiğimiz gibi internetten TRAMER sorgulaması yapmak ücretsiz fakat telefondan “5664”e mesaj atarak telefon sorgulaması yapmak ücretlidir. 5664 üzerinden yapacağınız her sorgulama için sizden 7 TL talep edilecektir. Belirttiğimiz gibi bu ücret tek bir sorgulama için gereklidir. Yani bu numara üzerinden yapacağınız her sorgulama için sizden 7 TL talep edilecektir. Aynı zamanda bütün telefon operatörlerinden bu numarayı kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Her operatör için de sorgulama ücreti 6 TL’dir.

Aracınızın hasar kaydını yaptırmak istiyorsanız ilk olarak hattınızda yeterli miktarda TL olduğuna emin olun. Eğer hattınızda bulunan TL yetersizse sorgulamanızı mesaj üzerinden yapamazsınız. Yeteri miktarda TL’niz varsa aracınızın plaka kodunu mesaj bölümüne yazarak 5664’e göndermelisiniz. Bu şekilde gönderdiğiniz mesajdan sonra size aşağıdaki gibi bir mesaj gelecektir.

Aynı mesajla 2 veya 3 sorgulama yapamazsınız. Her sorgulama için ayrı mesaj göndermeniz gerekir.

Tramer sorgulamalarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK