Ana sayfa Plaka Kodları 74 Plaka Kodu Nerenin?

74 Plaka Kodu Nerenin?

0
PAYLAŞ

74 Plaka kodu Bartın şehrine ait olan bir plaka kodudur.  Bartın ili Karadeniz Bölgesi’nde yer almakta olan bir ildir. Bu ilde balıkçılık ve kıyı turizmi Karadeniz’ in kıyı şeridinde yer alması nedeni ile büyük ölçüde gelişim sağlamıştır. Bartın Karadeniz bölgesine bağlı olmasına rağmen konuşma şivesi diğer illerden daha farklı bir şivedir. Ayrıca doğal ve kültürel özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır.

  • 74 AC 001 – 74 AZ 999 Merkez
  • 74 BA 001 – 74 BZ 999 Merkez
  • 74 M 0001 – 74 M 2500 Merkez
  • 74 MA 001 – 74 MA 999 Merkez
  • 74 T 0001 – 74 T 2500 Merkez

İç kısımları dağlıklardan oluşmakta olan Bartın ilinde Karadeniz iklimi hakimiyet göstermektedir. Kayın, köknar, ardıç ve gürgen gibi pek çok ağaç türü bulunmaktadır. Bartın ilinde yaşamakta olan kişilerin ekonomisi tarım, ormancılık, madencilik ve endüstriye dayanmaktadır. Tarımda mısır, buğday, arpa, fasulye, bakla, keten, kenevir, ayçiçeği elma, armut ve fındığa ağırlık verilirken hayvancılıkta ise kümes hayvancılığı gelişim göstermektedir. Bunun yanı sıra koyun ve sığır besiciliği de faaliyet göstermektedir. Bartın’ın Amasra ilçesinde ise madencilik gelişim göstermiştir.

Bartın ilinde mutlaka görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken yerler arasında tarihi yerler ve dini yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilçede doğa turizmi de gelişim sağlamıştır. Tarihi olan yerler; Amasra Edhem Ağa Konağı, Amasra Kalesi ve Amasra Müzesi, dini olan yerler ise Boztepe Dilek Ağacı, Direkli Kaya, Ebu Derda Türbesi, Fatih Camisidir. Ayrıca Bartın ilinde su altı dalış merkezleri de yer almaktadır. Bartın’ın yöresel yemekleri arasında etli, sebzeli, sütlü, hamur işli ve zeytinyağlı yemekler ile pilav, çorba ve tatlı çeşitleri yer almaktadır ve zengin bir mutfağa sahiptir.

 

Bartın ili turizm konusunda büyük ölçüde gelişim sağlamıştır. Bartın ilinde bulunmakta olan el dokuma ürünleri, tel kırma yazmaları ve ahşap baskı yazmaları Türkiye de ünlüdür ve baya yaygınlaşmıştır.

BİR CEVAP BIRAK