Ana sayfa Plaka Kodları 75 Plaka Kodu Nerenin?

75 Plaka Kodu Nerenin?

0
PAYLAŞ

75 plaka kodu Ardahan ilinin plaka kodudur. Ülkemizin sınır ili olan Ardahan Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Ardahan ilinin bir kısmı Doğu Karadeniz ile komşu iken aynı zamanda ülkemizin dışında Gürcistan ile aynı sınırı paylaşmaktadır.

  • 75 AC 001 – 75 AZ 999 Merkez
  • 75 M 0001 – 75 M 9999 Merkez
  • 75 T 0001 – 75 T 9999 Merkez

Ardahan hem Doğu Anadolu bölgesinde yer alması hem de Doğu Karadeniz bölgesinde yer almasından dolayı her iki iklimin de özelliğini taşımaktadır. Ardahan’ın  ekonomisi; genel olarak sınır kapısı ticaretine dayanmaktadır. Ardahan ilinde tarım, hayvancılık ve sanayi az gelişmiştir. Tarımla; buğday, arpa, çavdar ve patates yetiştirilirken; hayvancılık üzerine genel olarak sığır yetiştiriciliği ön planda tutulmaktadır.

Ardahan ili 3000 yıllık bir geçmişe sahip bir ildir. Kurtuluş savaşında Türk ordusu tarafından 23 Şubat 1921 tarihinde Ardahan düşman işgalinden kurtulmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra ise Kars iline bağlı bir ilçe olan Ardahan 1992 yılında il olmuştur. Ardahan’ın Posof ilçesi ise il geneline göre daha az geçirdiği sert kışları ve sıcak yazları ile bilinir.

 

Ardahan farklı türde mutfak kültürüne sahip bir ildir. Ayran Çorbası, Ardahan Helvası, Boran, Dügmeç, Etli Mantı, Feselli, Fodol Gevreği, Gevrek, Harşo, Haşıl, Hünkar Çorbası, Katmer, Kesme Aşı, Kuymak (Mıhlama), Pişi, Sacta Kaymaklı Yufka ve Sinor Ardahan ilinin başlıca yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Ardahan ilinde kaşar ve bal da oldukça ünlüdür.

Ardahan ilinde görülmesi gereken tarihi yerler Altaş Kalesi, Ardahan Kalesi, Köyü Kale Kalıntıları doğal güzellikleri ise Bülbülan Yaylası, Göle Okçuoğlu Yaylası, Yalnız Çam Yaylası ve Çıldır Gölünden oluşmaktadır.

Ardahan’da her yıl Atatürk’ün İzinde-Gölgesinde Damal Şenlikleri düzenlenmektedir. Bunun nedeni ise Haziran ayının on beşinden temmuz ayının on beşine kadar saat 18’den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk’ün silueti net bir şekilde görülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK