Ana sayfa Plaka Kodları 77 Plaka Kodu Nerenin?

77 Plaka Kodu Nerenin?

0
PAYLAŞ

77 Plaka kodu Yalova şehrine ait bir plaka kodudur. Yalova Marmara bölgesinde yer almakta olan yaz sezonunda yerli ve yabancı olmak üzere pek çok turist tarafından tercih edilmekte olan turistik bir şehirdir. Yüz ölçümü olarak ülkenin en küçük ili olan Yalova nüfusun yıl içindeki azlığına rağmen yaz aylarında 2 katından fazlasına kadar artış göstermektedir.

  • 77 AC 001 – 77 AZ 999 Merkez
  • 77 DA 001 – 77 DD 999 Merkez
  • 77 M 0001 – 77 M 9999 Merkez
  • 77 MA 001 – 77 MA 999 Merkez
  • 77 T 0001 – 77 T 9999 Merkez

Coğrafi açıdan Yalova ili deniz kıyısında düzlük alanlara sahip iken il genelinde ise dağlık bir araziye sahip bulunmaktadır. Marmara Bölgesinde yer almakta olan Yalova iklim olarak Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin etkisi altındadır. Yer altı su kaynakları ile meşhur bir il olan Yalova termal ilçesinde yer almakta olan şifalı suları ile kaplıca turizmini geliştirmiştir. Bu tesisler kış aylarında sıklıkla ziyaret edilmekte olan yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Yalova ilinde ekonomi ise tarım, turizm ve sanayiye dayanarak yapılmaktadır. Pek çok farklı tarımsal ürünün yetiştirildiği Yalova’da yulaf, arpa, zeytin, elma, şeftali, kiraz, erik ve sebze başlıca yetiştirilen ürünler arasında yer almaktadır.

Yalova ilinin mutfak kültürü ise oldukça zengindir. Termal Tatlısı, Yumurta Tiridi, Milföylü Yalova Kebabı, Yalova Köftesi en ünlü yemekleri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra aynı zamanda Pavli, Kara Lahana Yemeği, Çirbuli, Çubiyiş Gayi, Silohto, Meçavçevi Tepsi, Termal Sarma, Yaprak Pidesi, Papara, Lalanga, Luhu Şuşkey, Paponi, Papa gibi değişik lezzetler de Yalova ilinin başlıca yöresel yemekleridir.

 

Yalova’da termal turizmi, kıyı turizmi, av turizmi ve doğa turizmi gibi pek çok farklı alanda turizm faaliyetleri bulunmaktadır. Sudüşen Şelalesi, Karlık Yaylası, Harmankaya Tabiat Parkı, Çınarlı Yol, Kurşunlu Hamamı, Hasan Baba Mesire Yeri, Delmece Yaylası, Erikli Yaylası, Aşıklar Çeşmesi Yalova’da gezilebilecek doğal yerler arasında bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK