Ana sayfa Plaka Kodları 79 Plaka Kodu Nerenin?

79 Plaka Kodu Nerenin?

0
PAYLAŞ

79 plaka kodu Kilis iline verilmekte olan özel bir plaka kodudur. Kilis ili Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ne komşudur. Aynı zamanda Kilis ülke içinde Gaziantep ili ile komşu iken ülke dışında ise Suriye ile sınır komşusu bir ildir. Kilis ve Suriye arasında yaklaşık ortalama olarak 10 km bir mesafe bulunmaktadır. Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan kişiler Kilis üzerinden hareket etmektedir. 1995 yılında il olan Kilis ülkemizdeki küçük iller arasında yer almaktadır. Elbeyli, Polateli ve Musabeyli olmak üzere Kilis iline bağlı olarak bulunmakta olan 3 ilçe vardır. Kilis küçük bir il olmasına rağmen tarihi höyükleri, kaleleri, camileri ve kebapları ile oldukça ilgi çekici ve güzel bir yerdir. Ayrıca Kilis sanayi faaliyetleri bakımından da Organize Sanayi Bölgesi ile gelişme göstermekte olan bir ildir.

  • 79 AC 001 – 79 AZ 999 Merkez
  • 79 M 0001 – 79 M 9999 Merkez
  • 79 T 0001 – 79 T 9999 Merkez

Akdeniz ikliminin özelliklerini taşımakta olan Kilis maki iklim özellikleri ile seracılığa elverişlidir. Kilis İlinin ekonomisi ise genel olarak tarım, hayvancılık, ticaret ve küçük sanayiye dayanmaktadır. Kilis ilinin tarım ürünleri ise; arpa, buğday, mercimek, nohut, soğan, sarımsak, zerdali Antep fıstığı ve az miktarda pamuk ve mısırdan oluşmaktadır.

Karataş Parkı(Cumhuriyet Parkı), Akpınar, Söğütlü Dere, Ravanda Kalesi, Akcurun Kasteli, Küçük Çarşı Kasteli, İspir Paşa Kasteli, Ayınönü Kasteli, Kurdağa Kasteli ve Eski Hamam Kasteli Kilis ilinin mutlaka ziyaret edilmesi ve gezilmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.

 

Kilis mutfağında yer alan ve mutlaka tadılması gereken lezzetlerin en başında Kilis kebabı gelmektedir. Bunun yanı sıra Miyoma Helvası, Şıhılmahşi, Kilis Tava, Tava Katmeri de Kilis’e özgü lezzetler arasında yer almaktadır.

Kilis’ten dönüşte hediye olarak yöreye ait pekmez çeşitlerinden katı veya sıvı pekmez satın alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK