Ana sayfa Araç Adıma Tescilli Araç Sorgulama

Adıma Tescilli Araç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Kendi adınıza kayıtlı araçların bütün bilgilerine adıma tescilli araç sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Vatandaşlar adıma kayıtlı araç sorgulama ile kendilerine ait olan araçların plaka, model, tescil belge seri numarası, cinsi, markası e hak mahrumiyeti gibi detaylı bilgilerine ulaşabilirler. İnsanlar kendilerine ait bir araç aldığı takdirde veya devir işlemi gerçekleştirdiği takdirde bu araçlar hemen kayıt altına alınır. Bu kayıtlar teknolojinin gelişmesinin ardından E-devlet sisteminin de gelişmesiyle ve yeni sorgulama şekilleri eklenmesiyle beraber internet üzerinden de kontrol edilebilir hale geldiler. Bu sorgulamaları E-devlet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü kategorisinden adınıza tescilli araç sorgulaması yapabilirsiniz. Bu sorgulamanın yanı sıra adınıza yazılan cezaları sorgulama, araç plakasına yazılan cezaları sorgulama ve sürücü belgesi sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş sırasında e-devlet şifresi ile giriş, mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş ve TC kimlik kartı ile giriş gibi farklı giriş seçenekleri kullanarak girebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra adınız kayıtlı araçları görebilirsiniz. Bu sayede aracınız hakkında detaylı bilgileri öğrenirken aracınızın yasal durumunu takip edebilir ve aracınızın güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bazı kişiler adlarına kayıtlı araçları kontrol ederken istenmeyen durumlar ile karşılaşabiliyor. Bu tarz durumlarla karşılaştığınız sorunla ilgili yetkili birime itiraz edebilir ve sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Adıma Tescilli Araçları Nasıl Görürüm?

Adınıza tescilli araçları görmek istiyorsanız veya aracınız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız bu işlemleri yukarıda da belirttiğimiz gibi kolaylıkla internet üzerinden yapabiliyoruz. Bu bilgileri internet üzerinden takip edebiliyor olmak bizim hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Özellikle bizi bu bilgilere ulaşacağımız kurumlarda saatlerce sıra beklemekten kurtarıyor. Aynı zanda bu bilgileri her an kontrol edebildiğimiz için istenmeyen bir durum ile karşılaştığımız takdirde hemen itiraz edebiliriz. Bu yüzden adınıza kayıtlı araç bilgilerini belli zamanlarda kontrol etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Hem bu kontroller sayesinde aracınıza ait son yasal bilgilere de ulaşabilirsiniz.

 

Adınıza tescilli araç sorgulamasını daha rahat yapabilmeniz ve yaparken kafanızın karışmaması için sizlere adım adım nasıl araç sorgulaması yapacağınızı anlatacağız. Araç sorgulaması yapmak istiyorsanız ilk olarak aşağıda vereceğimiz bağlantı linkine tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladığınız takdirde adınıza kayıtlı araç sorgulamasını yapacağınız E-devlet sitesine girmiş olacaksınız. Bu işlemden sonrasını ise sizler için aşağıda resimli olarak anlattık.

Size verdiğimiz linke tıkladıktan sonra karşınıza ilk olarak bu ekran çıkacaktır. Bu ekrandan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekir.

İlk fotoğraftaki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza bu ekran çıkacaktır. Bu ekran sizin sisteme giriş bilgilerinizi girmeniz gereken ekrandır. Fotoğrafta gördüğünüz gibi E-devlet şifresi ile giriş, mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş ve TC kimlik kartı ile giriş gibi farklı seçenekler bulunuyor. Siz E-devlet sistemine girmek için bu seçeneklerden hangisini kullanıyorsanız ona tıklayabilirsiniz. Sonrasında gerekli bilgileri doldurarak “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza bu fotoğraftaki sayfa gibi bir sayfa çıkacaktır. Karşınıza çıkacak olan bu sayfada adınıza tescil edilmiş araçlara ve bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sorgulama işleminizin sonuna ulaşacağınız bu sayfada aracınızın plakası, aracınızın cinsi, aracınızın markası, aracınızın modeli, hak mahrumiyetleri ve aracınızın tescil belge seri numarasını öğrenebilirsiniz.

Adıma tescilli araç sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız bu işlemi E-devlet üzerinden yapmak ücretsizdir. Tek yapmanız gereken bu sorguyu ve bu tarz birçok sorguyu yapmak için PTT şubelerinden E-devlet şifresi almaktır. E-devlet şifresi PTT şubelerinde  TL’ye satılıyor. Şifreyi bir kere almanız yeterlidir. Yalnız şifrenizi unuttuğunuz takdirde tekrar almanız gerekecek.

Adıma Tescilli Araç Sorgulaması Yapmak İçin Tıklayınız!

BİR CEVAP BIRAK