Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Adli Para Cezası Nedir?

Adli Para Cezası Nedir?

0
PAYLAŞ

Bir suç işlemiş hükümlünün mahkemece suçuna karşılık belli bir miktar parayı devlet hazinesine ödemesine karar verilmesine adli para cezası denilmektedir. Adli para cezası, sadece mahkemeler tarafından uygulanabilmektedir. Diğer kurumlar tarafından uygulanan para cezası idari para cezası olarak adlandırılmaktadır.

Kanunlar tarafından belirlenen maddelere göre hafif suçları işleyen suçlular, cezalarını adli para cezası ile çekmektedir. 1 yıl altında hapis gerektiren suçlarda genellikle ceza adli para cezasına çevrilebilmektedir. Taksirle işlenen bir suç söz konusu olduğunda ise ceza süresi önemsenmeden adli para cezasına çevrilmesi mümkündür. 30 gün altındaki hapis gerektiren suçlarda hakim taktirine bakmadan para cezasına çevrilmektedir. Suçu işleyen kişinin 18 yaşından küçük olması veya 65 yaşından büyük olması durumunda da 1 yıldan az hapis gerektiren durumlarda para cezasına çevrilmesi söz konusudur. 1 yılı geçen sürelerde ise kesinlikle adli para cezasına çevrilmemektedir.

Adli Para Cezası Ne Kadardır?

 

Verilen hükümlerde adli para cezası 5 günden az, 730 günden fazla olamamaktadır. Özel durumlar söz konusu olduğunda daha fazla para özel kanuni düzenlemeler ile talep edilebilmektedir. Suçu işleyen kişinin sosyal durumu göz önüne alınarak gün başına 20 TL veya 100 TL bir tutarla adli para cezası toplam tutarı belirlenmektedir. 1 yılı geçmemesine dikkat edildiği gibi 2 yılı geçmemek şartı ile taksitli ödenmesine de karar verilebilmektedir.

Adli Para Cezası Nereye ve Nasıl Ödenir?

Adli para cezası ödeme emri Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilmektedir. Hükmü giyen kişiye cezası tebliğ edildikten sonraki ilk 30 gün içerisinde ilk taksit ödenmesi gerekmektedir. Geri kalan tutar ise 30 günlük periyotlarla ödenmelidir. Kişi infaz savcılığı tarafından adresine gelen ödeme emri ile ilk 30 gün içerisinde cumhuriyet savcılığı infaz bürosuna başvurur, vergi dairesine ödemesini gerçekleştirerek makbuzu infaz bürosuna ulaştırırsa adli para cezası yükümlüğünden kurtulma ihtimali bulunmaktadır.

Adli Para Cezası Ödenmemesi Veya Geç Ödenmesi

Adli para cezası hükmü almış bir kişinin ceza tutarını belirtilen süre içerisinde ödememesi durumunda, hükümlü kamu yararına bir işte çalıştırılarak tutarı çalışarak ödemesi sağlanmaktadır. Hükümlünün çalıştırılma süresi 2 ila 8 saat arasında değişmektedir. Denetimli serbestlikle sağlanan bu çalıştırılma sürecinde hükümlü gereği gibi davranış sergilemediğinde hapis cezası uygulanması talep edilebilmektedir. Adli para cezasından kaynaklı hapis ceza süreleri tek suç için en fazla 3 yıl, birden fazla suçlar için en fazla 5 yıl sürelidir.

BİR CEVAP BIRAK