Ana sayfa Sınavlar ALES Başvurusu

ALES Başvurusu

0
PAYLAŞ

ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Lisansüstü eğitim programı almak isteyen adayların bu sınava girmesi zorunludur. ALES, ÖSYM tarafından her sene düzenlenen bir sınavdır.

Sınav sonucunda almış olduğunuz notlar, 3 yıl boyunca geçerliliğini korur. Sınava girebilmek isteyenler için başvurular bir kaç çeşitli yollardan yapılabilir.

ALES başvurularını, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi isterseniz başvuru merkezlerinden de yapabilirsiniz. İsterseniz, posta yolu ile de bu sınava başvurunuzu yapabilirsiniz fakat bu başvuru yöntemi biraz zor ve uğraştırıcı bir başvuru yöntemi olmaktadır.

 

Eğer başvurunuzu ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yapmak istiyorsanız ilk olarak ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden işlemlerinizi yapmaya başlamanız gerekmektedir. Başvurunuzu bu sistem üzerinden yapmak istiyorsanız geçerli ve sizden istenilen fotoğrafınız sistemde olmalı buna ekli olark aynı zamanda eğitim bilgilerinizin eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girilmesi gerekmektedir. T.C. kimlik numarası ve şifrenizle birlikte sisteme girişinizi kolayca yapabilirsiniz. Bu alanda size lazım olacak olan şifrenizi başvuru merkezlerinden kolayca edinebilirsiniz.

ALES başvurularınız için belirli bir ücreti ödemeniz gerekmektedir. 2016 sınav ücreti olarak sizden talep edilen, 70 TL olarak belirlenmiştir. Ödemenizi, ALES başvuru kılavuzlarının son sayfasında sizin kullanmanız için bulunan banka bilgilerinden ulaşarak ödeme yapabilirsiniz. Ödemelerinizi herhangi bir  PTT şubesinden, internet bankacılığı vesilesi ile ve banka şubeleri sayesinde kolay bir şekilde yapabilirsiniz. ALES ödemeleri, Akbank, Halk Bankası, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Banka aracılığı ile ödeme yapılırken, ihtiyacınız olan tek şey T.C. kimlik numaranız olacaktır. Ücretinizi ödedikten hemen sonra, alınan dekontta yer almakta olan sınav bilgilerini ve T.C. kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınızı gibi kişisel bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olunuz ve bu dekontu saklayınız.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuarlarında yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların ALES’e girmesine gerek yoktur. Fakat, herhangi bir yükseköğretim kurumunda hizmet veren çevirici, araştırma görevlisi, eğitim öğretim planlamacısı, öğretim görevlisi, okutman, uzman kadrolara girebilmek için  ALES’e girilmesi ve bu sınavdan iyi bir sonuç alınması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK