Ana sayfa Sınavlar ALES Giriş Yerleri

ALES Giriş Yerleri

0
PAYLAŞ

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı yani kısa ismi ile ALES, Yükseköğretim kurumlarında çalışan çevirici, araştırma görevlisi, okutman, eğitim öğretim planlamacısı, öğretim görevlisi ve uzman kadrolara ve öğretim elemanı dışındaki kadrolarda çalışmak için girilen bir sınavdır. Türkiye’de lisansüstü eğitim almak isteyen kişiler ALES’e girerek belirli bir puan almaları gereklidir.

Konservatuarlara ve Güzel Sanatlar Fakültelerine doktora, yüksek lisans ve sanatta yeterlilik öğrencilerine diğer kişilerden farklı olarak ALES sınavına girmelerine gerek kalmamaktadır. Fakat Güzel Sanatlar Fakülteleriyle konservatuarlardaki doktora programlarına başvuru yapacak olan kişiler üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatoları tarafından ALES’e girdikten sonra belirli bir puan almaları lazımdır.

ALES yıl içinde 2 defa yapılan bir sınavdır. Güz dönemi ve Bahar dönemi olarak sınavlar düzenlenir. Geçtiğimiz güz dönemi içinde gerçekleşen ALES’e ek olarak, bahar döneminde de yapılacak olan sınavın giriş yerleri açıklanmıştır. Bahar dönemi içinde gerçekleşecek olan ALES için sınav yerlerini öğrenmek gereklidir. Sınav yerini öğrenmek isteyen öğrenciler için yazımızın devam kısmında sizlere vermiş olduğumuz bilgiler sayesinde bu sınava nerede gireceğiniz hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

 

Sınav giriş yerlerinizi öğrenmek için yapmanız gereken ÖSYM web sitesi üzerinden yapacak olduğunuz işlemdir. Adaylar bu site üzerinden sınav giriş yerlerini  T.C. kimlik numaraları ve buna ek olarak aday şifreleriyle birlikte ÖSYM’nin web sitesi üzerinden kolayca öğrenebilmektedirler.

ALES öğrenci giriş belgesi üzerinde kişinin sınava gireceği yer, merkez, bina, salon gibi bilgiler yer almaktadır. Buna ek olarak bu belge üzerinde öğrencinin fotoğrafı da bulunacaktır. Belgenin üzerinde öğrencinin fotoğrafının bulunması mecburidir. Kişiler sınav giriş belgelerini  yazıcıdan çıkartarak dökümünü almak zorundadır. Kişilerin belge üzerindeki fotoğraflarının görünür bir şekilde olmasına önemli bir husustur. Sınav giriş belgesinin renkli bir çıktı veya siyah – beyaz olmasının herhangi bir önemi yoktur. Fakat bu giriş belgesi olmadan sınava alınmanın söz konusu olmadığını tüm öğrencilerin bilmesi gerekmektedir. Giriş belgesinin arka ve ön yüzünde ÖSYM”nin öğrencilere vermiş olduğu bilgiler dışında herhangi bir resim, yazı, işaret v.b. gibi durumlar olmamalıdır.

Sınava giren öğrencilerin ALES giriş belgesi yanı sıra yanlarında fotoğraflı bir kimliklerini de bulundurmaları gerekmektedir. Yapılan açıklamalar kapsamında “Nüfus cüzdanı ve pasaport ve zorunlu askerlik görevini yerine getirenler er/erbaşlar ile diğer askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi gerekmektedir (Bu özel durum muvazzaf askerler için gerekli değildir.),Buna ek olarak tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını belgeleyen fotoğraflı resmî belge ve Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni olarak mirasçılarına ait  bu vatandaşlar için düzenlenmiş Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi” ile sınava girebilme haklarının olduğu belirtilmiştir. Sınav giriş belgelerinin yanında bu belgeler arasından birine sahip olmayan öğrenciler kesinlikle sınava alınmayacaktır. Sınava girmek için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Sınava girecek olan öğrencilerin, sınav yerlerini tam olarak öğrendikten sonra, sınava girecekleri binaya hangi çeşitte ulaşımın sağlandığını bilmeleri mecburidir. Her bir öğrenci için sınav yerini önceden öğrenerek sınava gireceği semti ve binayı daha önceden görmesi öğrenciler için büyük bir avantaj olacaktır. Sınav sabahı yapılan panik yüzünden ulaşımın aksaması ve sınav adresinin tam olarak bulunamaması sınava yetişemeyen öğrenci durumuna düşmenize sebep olabilir.

ALES Sınav Giriş Yerleri Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK