Ana sayfa Sınavlar ALES Sonuçları Sorgulama

ALES Sonuçları Sorgulama

0
PAYLAŞ

ALES yani uzun yazılı ismi ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, akademik olarak kadroların belirlenmesinde kullanılmakta olan bir sınavdır. Tüm Yükseköğretim kurumlarında okutman, öğretim görevlisi, uzman, araştırma görevlisi, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı yapmak isteyen kişilerin kadrolarını atamak ile yükümlüdür. ALES bünyesinde sınava girme amacı eğer sınava girmiş olan kişiler lisansüstü eğitim için sınava giriyor ise; yurtdışında lisansüstü eğitim alacak olan kişilerin belirlenmesi için kullanılan puanlar belirleyebilmek için yapılmaktadır. Bu sınava girmek mecburi olmamakla birlikte sınava girmeksizin kendi imkanları ile yurtdışından lisansüstü eğitim almak için maddi durumu olmayan kişiler bu sınava girmeye zorunludur. ALES sonuçları ise sınav tarihi geçtikten sonra bile 3 senelik bir zaman dilimi için geçerli olan sınav sonuçlarıdır. ALES sonuç sorgulama işlemi yapmak kişilerin akademik kariyerini belirleyebilmesi için önemli girişimlerden biridir ÖSYM’nin internet kullanarak bu sistem üzerinden sonuçları sorgulanır hale getirmesi bu sınava girmiş olan tüm bireyler için kolaylık sağlamaktadır. ALES sonuçları sorgulama işlemlerinizi güvenli bir şekilde yapabilmek için yapmanız gereken işlemleri yazımızın devamında takip edebilirsiniz.

ALES Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

ALES sonuçları sorgulama işlemi, akademik kariyeriniz için oldukça önemli bir adımdır. Bu sınava girdi iseniz sonuçlarınızı sorgulamak için yazımızın son kısmında sizinle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine bir kez tıklayınız. Daha sonra ALES sonuç sorgulama işlemi yapabilmek için açılan web sayfasında öncelikli olarak T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz. Daha sonra sınavlar için kayıt yaptırdığınız vakit aldığınız aday şifrenizi veya aldıktan sonra değiştirdiğiniz size ait şifrenizi sisteme giriniz. Tüm bilgilerinizi sisteme girdikten sonra son olarak bilgilerinizin doğruluğundan emin olmak için kontrollerinizi yaparak “Gönder” butonunu tıklayınız.

 

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu adımları doğru ve eksiksiz olarak uyguladığınız takdirde girmiş olduğunuz ALES sınavının sonuçlarını sorunsuz bir şekilde sorgulama işleminizi güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Bu sayfayı ziyaret ettiğiniz zaman ALES sınav sonuç sorgulama işlemlerinden başka bilgilere de ulaşabilirsiniz.

ALES Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK