Ana sayfa Sınavlar ALES Soruları

ALES Soruları

0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günler içinde gerçekleşmiş olan ALES ismi ile anılan sınavda birçok kişi başarılı olmak için bu sınavlarda ter dökmüştür. ALES’le birlikte bütün yükseköğretim kurumları da, sınav sonuçlarına bakılarak bireyleri lisansüstü programlarına yerleştirilir. Bu kapsam altında belirli bir puanın üzerinde bir puan almaları gerekir. Yapılan ALES’e göre bir lisansüstü programına katılabilmeye hak kazanmak için alınması gerekli olan puan 55 ve bu puanın üzeri puan olarak hesaplanmaktadır. Ancak lisans diploması ile doktora veya sanatta yeterlilik programına başvurmak isteyen bireyler için bu puan 70 olarak kabul edilmektedir.

Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü programları gören adaylar değerlendirme durumları içinde, hangi durumlar dahilinde sorumlu olacaklarının bilgisi öğrencilere verilecektir. Bu durumdaysa, sınav puanının % 50’den daha az olmaması koşulu aranmaktadır.

Yükseköğretim kurumları kendi bünyelerinde yapacak oldukları seçme işlemlerinde, adayların aldıkları ALES puanına dikkat etmekle birlikte aynı zamanda ön eleme amacı ile de görebilirler. Ayrıca kendilerinin yapmak istedikleri bazı sınavların bir bölümü olarak kabul ederek sınava girmek isteyen bireylere başka testler ve imtihanlar vermektedirler.

 

ALES’in bir başka yönden birkaç tane daha önem teşkil eden yönüyle, yurtdışında lisansüstü program almak isteyen öğrenciler için yapılmaktadır. Bu kapsam altında yurtdışında lisansüstü eğitim almak isteyen kişilerin, mutlaka ALES’te başarılı olmaları gerekir. Fakat bunlara ek olarak, lisansüstü programını kendi imkanlarıyla yapacak olan bireylerin ALES’e girme yükümlülüğü bulunur.

Yurtdışındaki ve Yurtiçindeki kurumlar şartları kapsamlarında ALES sınav sonuçlarını kullanarak işlem yapmaktadırlar.

Geçmiş yılların ve yakın zamanda olan tüm ALES sınav sonuçlarınıysa ÖSYM’nin sistemi üzerinde kolay bir şekilde bulabilirsiniz. ALES sınav sorularına ulaşabilmek ile birlikte gelecek dönemler içinde yapılacak olan ALES sınavına da hazırlık yapmış olursunuz.

ALES Soruları Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

ALES sınav sorularına ulaşabilmek için yazımızın son kısmında bulunan bağlantı adresine bir kez tıklamanız gerekir. Açılan internet sayfası üzerinden istediğiniz döneme ait ALES sorularının kısımlarına bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu sistemi kullanarak istediğiniz ALES sınav sorularına kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu tıklama işleminizden hemen sonra sınav sorularına ve temel soru kitapçığı kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Bu işlemden hemen sonra sınav sorunları dokümanı olarak sizlere sunulmuş olan sorulara ulaşabilirsiniz. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, ALES sınav soru ve cevaplarına kolayca ulaşabilirsiniz.

ALES Sınav Sorularına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK