Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Alkollü Araç Kullanma Cezası

Alkollü Araç Kullanma Cezası

0
PAYLAŞ

Trafikte alkollü araç kullanma birçok kazaya sebebiyet verebilmekte ve trafik güvenliğini riske atmaktadır. Bu nedenle polis ekipleri tarafından yollarda yapılan alkol kontrolleri ile bu durum önlenmeye çalışılmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu ile yasaklanan alkollü araç kullanma, sürücünün tespit edilmesi halinde cezaya tabi tutulmaktadır. Alkollü araç kullanan kişilere para cezası kesilmesinin yanı sıra ehliyetine de el konularak 6 ay süre ile trafikten men edilmektedir. Bu durum tekrar ettiğinde 2 yıl ehliyetine el konulmaktadır.3. tekrar durumunda ise kişinin 5 yıl ehliyetine el konularak 6 aydan fazla olmamak kaydıyla hapis cezasına çarptırılmaktadır. 5 yıl ehliyetine el konulma süresinin sonucunda da bazı psiko-teknik değerlendirmeler yapılarak ehliyetini geri almasına izin verilmektedir.

Alkol kullanımı kişinin dikkatini ve sinir sistemini etkilediği, görüş bozukluklarına neden olduğu ve uyuşukluk yaratarak refleksler üzerinde de olumsuz etki yarattığından dolayı trafikte risk yaratmaktadır. Birçok kazanın basit ihmallerden kaynaklandığı düşünüldüğünde alkollü trafiğe çıkmamak hayati önem taşımaktadır.

Ticari ve kamu aracı sürücülerinin trafik esnasında alkol alması tamamen yasaklanmış, bireysel sürücüler için belirli promil sınırları belirlenmiştir. Kişisel araç sürücülerinde yasal kabul edilen alkol promil sınırı 0.50’dir.

 

Trafik polisi ekipleri tarafından belirli noktalarda ve çeşitli zamanlarda cihazlar ile sürücülere alkol testi yapılarak promil miktarları ölçülmektedir. Yasal alkol promil sınırını aşan sürücülere cezai işlem uygulanmakta ve ehliyetlerine el konulmaktadır. Araçta yapılan alkol testine itiraz edilmesi durumunda kan tahlili istenebilmektedir. Bu durumda kan tahlili sonucu esas alınmaktadır.

Alkollü araç kullanma idari para cezası 876.00 TL olarak belirlenmiştir. Kişinin cezayı peşin ödemesi durumunda %25’lik ceza indirimi uygulanmaktadır. Alkollü araç sürüşünü 2. Kez tekrarladığı tespit edilen sürücülere ise 1.098 TL, üçüncü kez tekrar ettiği tespit edilen sürücülere ise 1.763.00 TL para cezası kesilmektedir.  Ayrıca bu sürücülerin ehliyetlerine 20 ceza puanı yansıtılarak, ehliyetlerine el konulmaktadır. 3. Kez tekrar eden kişilere hapis cezası da uygulanabilmektedir. 3 kez tekrar eden ve 5 yıl süre ile ehliyetine el konulan kişiler, 5 yıl sonunda ehliyetlerini psikolojik ve psiko-teknik muayene rapor sonuçlarına göre geri alabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK