Ana sayfa Sınavlar ALS Başvurusu

ALS Başvurusu

0
PAYLAŞ

ALS yani açılımı ile Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liselerle Bandı Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı olarak okunmaktadır. Askeri Liselere Giriş Sınavı olarak bilinen bu sınavın içeriğinde öğrenim görecek öğrenciler için seçildiği asıl ismi de açıklanmıştır. Tek bir dönem yapılan bu ALS sınavı Nisan ayı içinde yapılmaktadır. Her sınav 120 dakika süren yazılı sınavın sonucunda öğrenciler geçme hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra bir de mülakattan geçmeleri gerekmektedir.

Ortaöğretim kurumunda eğitim gören öğrencilerin girebilecek olduğu bu sınavda gereken koşulların en fazla önem taşıyanı Türk vatandaşı olmak ve gerekli boy ve kiloda olmaktır. İstenen boy ve kiloysa aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

Bu koşullara uyabilen öğrenciler ALS başvurusu yapabilir. ALS başvurusu nasıl yapılacak bunun hakkındaki bilgileri yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

ALS Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALS başvurusu tüm resmi işlemlerde olduğu gibi online olarak internet üzerinden yapılan başvurulardan birisi değildir. Bu başvuruyu yapabilmek için mutlaka ÖSYM’nin belirlemiş olduğu başvuru merkezine gidip başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekir. ALS başvurusu yapabilmek için öncelikli olarak sınav ücretini yatırmanız gerekir. 55 TL olan bu sınavın ücretini başvuru bitiminden 1 gün sonra yatırabilirsiniz. Para yatırma işleminden sonra başvuru formunu düzgün bir şekilde doldurmanız gerekecektir. Başvuru formu içinde sizden istenen bilgiler; kimlik bilgileri, aday bilgileri, iletişim bilgileri, sınava ilişkin bilgiler ve adayın kendisine ait imzasıdır. Formu doldurarak ve ücreti ödeyerek, belirlenen başvuru merkezine gittiğiniz zaman Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ve Bandı Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavını başarı ile başvurusunu gerçekleştirmiş olursunuz.

ALS Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ!

ALS Başvuru Merkezleri İçin TIKLAYINIZ!

ALS Başvuru Detaylı Bilgileri İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK