Ana sayfa Sınavlar AÖL Sınav Sorgulama

AÖL Sınav Sorgulama

0
PAYLAŞ

İş ilanlarında sıkça karşılaşmış olduğumuz ”en az lise mezunu” ibaresi insanlarda telaş uyandırmaktadır. Kişisel sebeplerden dolayı örgün olarak lise öğrenimi alamamış veya lise eğitimini yarıda bırakan kişilere devletin sağlamış olduğu açık öğretim lisesi bitirme hizmeti lise okuyamayan kişilerin yardımlarına koşmaktadır. 1992 yılında kurulmuş olan Açık Öğretim Lisesi sağlam teknik yapısı ile uzaktan öğretim vererek yıl içinde bir çok kişinin liseden mezun olmasını sağlamaktadır. İçerik açısından örgün öğretim lisesiyle aynı fakat işleyiş açısından bakımından örgün öğretimden farklılık gösteren bir eğitim sistemidir. Daha geniş kitlelere eğitim verebilmek için bu sistem üzerinden birçok arayışta bulunulmuştur. Bunun sebebiyse fırsat eşitliliğini birçok sosyal sorunların çözümünü arayıştır. Teknolojinin gelişmiş olmasının eğitim alanında sağladığı faydalar göz ardı edilmemiş ve uzaktan eğitimin gelişmesi için çeşitlendirilerek kullanılmıştır. Örgün öğrenimler içinde olduğu gibi öğretmen ve öğrenci kavramı aynı ortamda değildir. Aynı zamanda uzaktan öğretim örgün öğretimde olduğu gibi öğrencilerin aynı yaş grubunda olan insanlar ve aynı dersliklerde ders görenler gibi belirli bir amaç ile öğretim alanları yoktur. Uzaktan eğitim almak bu gibi sınırlamalar getiren bir eğitim sistemi değildir. Açık Öğretim Lisesine başvurmak isteyenler için ilk olarak aranan şart öğrenim görmek isteyen öğrencinin orta okul mezunu olmasıdır.

AÖL Sınav Sorgulaması Nasıl Yapılır?

AÖL bünyesinde yapılan sınavlar, yılın önceden belirlenmiş olan zamanlarında yapılmaktadır. Eğer açık lise sınavlarına girmek istiyorsanız o zaman AÖL resmi web sitesinin sayfasını ziyaret ederek AÖL sınav sorgulaması yaparak tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. AÖL sınav tarihi sorgulaması yapmak isteyen öğrenci adayları MEB’e ait web sayfasından aşağıda bulunan kırmızı renkle belirtilen sınav tarihleri yazısına tıklayarak tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

 

Bunun yanısıra sınav sonuçları için AÖL sınav sorgulaması sisteminden yararlanarak sorgulama işlemi yapmak isteyen öğrenciler yine MEB’in resmi web internet sayfasından aşağıda görüldüğü üzere öğrenci girişi yaparak işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Açılan web sayfası aşağıdaki gibi olmalıdır. Öğrenciler bilgilerini eksiksiz bir şekilde girdiklerinde AÖL sınav sonucu sorgulama işlemlerini ve sınav sonuçlarını kolay bir şekilde öğrenebilirler.

 AÖL Sınav Sorgulaması Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK