Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Araba – Araç Çekme Cezası

Araba – Araç Çekme Cezası

0
PAYLAŞ

Trafikte güvenli bir şekilde trafik akışının olması hem sürücüler hem de yayalar için çok önemlidir. Bu hususta trafikte düzeni sağlamak ve olası kazaların önüne geçmek için bu konularda kanunlar dahilinde ciddi yönetmelikler uygulanmaktadır. Ne olursa olsun trafik kurallarına uymayan ve düzeni bozan kişiler hakkında yasalar devreye girer ve çeşitli ceza işlemleri bu kişiler için uygulanmaktadır. Kara Yolları tarafından bu yönetmelikler hazırlanmaktadır. Bu yönetmeliğe göre araç, yaya, polis herkes incelenir ve güvenliği bozan kişi ve durumlar için gerekli uygulamalar yapılır. Kurallara uymayan ve düzeni bozan kim olursa olsun araba – araç çekme cezası uygulanması söz konusudur ve bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğüne büyük sorumluluk düşmektedir.

Trafikte düzenin sağlanması konusunda araç sayısının çokluğu önemli bir etkendir. Özellikle otopark alanı dışında yerlere araç park eden kişiler sayesinde düzen bozulmakta ve trafik sorunu büyümektedir. Yasak kısımlara araçlarını park eden kişiler için para cezası uygulanır. Park cezası olarak bu ceza uygulanır. Para cezası uygulandığı gibi polis memurlarının aracınızı başka yere kaldırma gibi hakkı bulunmaktadır. Çekiçlerle aracınız alınarak otopark alanına götürülmektedir. Aracınızı almak için otoparkı bulmak ve ceza ödeneğini ödemek durumundasınız.

Aracınız yasak yerlerde bulunduğu takdirde polis memurları tarafından başka bir otopark alanına çekildiğinde gerekli cezayı ödemek durumundasınız. Ancak o zaman aracınızı alabilirsiniz. Otoparka çekilen araç sorgulama işlemi yaparak aracınızın hangi otoparkta olduğunu öğrendikten sonra aracınızı kullanmak üzere tekrar alabilirsiniz.

 

Yasak yere araç park etme cezası hakkında ayrıntılı bilgi almak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Burada aracınızın nereye ne zaman çekildiği hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bu sorgulama ile araba – araç çekme cezası hakkında da ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Araba – Araç Çekme Cezası Ne Kadardır?

Araçlarınızı otopark dışında yasak olan yerlere park etmeniz halinde para cezası işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda aracınızın durumu, ceza miktarı ve cezanın süresi ve nereye paranın ödeneceği gibi durumlar hakkında bilgi edinmek için Emniyet Genel Müdürlüğünün online internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Alttaki linke tıklayarak yönlendirmeler sonucunda işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Araba - Araç Çekme Cezası
Araba – Araç Çekme Cezası Nekadardır ?

Giriş yaptığınızda karşına çıkan sayfada boş bırakılan yerlere isim ve soy isim, TC. kimlik numarası, doğum yılı gibi bilgileri girerek doğrula tuşunu tuşlayabilirsiniz. Aşağıda karşınıza çıkan resimlerden otoparka çekilen araç sorgulama kısmına giriş yapmalısınız. Sorgula butonundan sonra işleminiz tamamlanır. Ekranda karşınıza çıkan plaka yerinde aracınızın plaka numarasını girerek ne kadar para cezası aldığınızı öğrenebilirsiniz.

Araba - Araç Çekme Cezası
Araba – Araç Çekme Cezası Para Cezası
Araba - Araç Çekme Cezası
Araba – Araç Çekme Cezası

Araba – Araç Çekme Cezası

Yönetmeliğe göre genel olarak uygulanan araç çekme cezası 90 TL gibi ücrettir. Otopark süresinde aracınız ne kadar durduysa o kadar ücrette sizden tahsil edilir. Bunun dışında park cezası ücreti de 88 TL civarındadır. Bunun yanı sıra 15 puan cezada ehliyetinizden kesilir. Engelliler için ayrılan yerlere aracınızı park etmişseniz bu ceza 176 TL ye kadar çıkar. Ehliyetten kesilen ceza puanı yine 15 puandır.

Araba – Araç Çekme Cezasını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK