Ana sayfa Genel Sorgulamalar Araba – Araç İhaleleri

Araba – Araç İhaleleri

0
PAYLAŞ

Bir kuruma veya bir kişiye borcu olan bireylerin borçlarını tahsil edebilmek için mallarına konulan haciz işlemi ile bu borç tahsil edilmektedir. Borçların tahsil edilme yöntemi en fazla araba araç ihaleleri yöntemi ile yapılmaktadır.

Araba/araç ihaleleri İcra Müdürlüğü tarafından işleme konulmaktadır. İcra müdürlüğü tarafından el konulan araçlar açık artırma yöntemi ile başka kişilere satılarak araçlar nakit paraya çevrilir. Bu sistem uygulandığında alacaklının parası nakit para ile ödenebilmektedir.

Araba – Araç İhaleleri

 

Araç ihalesine katılabilmek için kişiye ait özel koşullar bulunması gereklidir. en önemli şart kişinin ihaleye katılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması ve Türkiye Cumhuriyetine bağlı vatandaş olmasıdır. Araba/araç ihalelerine ait olan ilanlar İcra Müdürlüklerinde ve bir çok gazetede yayınlanmaktadır.

Eğer internet üzerinden araba/araç ihalesi takibi yapmak istiyorsanız bu konuda bir takım internet siteleri bulunmaktadır. Bu siteleri kullanarak araç ihaleleri hakkında bir takım bilgileri kolay yöntemlerle takip edebilirsiniz.

Araç – Araç İhalesine Katılmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Araba/araç ihaleleri yapılacağı zaman saat ve gün bilgileri İcra Dairesi tarafından verilmektedir. İcra müdürleri ihaleye girecek olan araçların hukuki durumları ve özellikleri hakkında şartname hazırlarlar. Eğer araç ihalesine girmek istiyorsanız gerekli olan belgelerin mutlaka daha önceden hazırlanması gereklidir. İhaleye katılabilmek için gerekli olan evraklar;

  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgah
  • İhale katılım formu
  • Vekaletname (vekaleten katılan kişiler için gereklidir)
  • İhaleye kurum veya işletme adına girildi ise noter onaylı güncel imza sirküleri

olarak sayılabilir. Araba/araç ihaleleri çoğunlukla otoparklarda yapılmaktadır. Eğer ihalede olan bir aracı görmek istiyorsanız aracın ihaleye çıkacağı yeri daha önceden öğrenerek aracı görüp inceleyebilirsiniz.

Öncelikle ihale tutarını 10 gün içinde yatırmanız gerekir. Aracı satın aldıktan sonra daha önceki vergiler ve sigorta borçlarının sizinle ilgisi yoktur ancak ihalelerine girmeden önce icra müdürlükleri teminat ister. İhaleye giderken bu teminatı hazır etmeniz gerekir. Teminatı banka aracılığıyla veya elden teslim edebilirsiniz. İhale sonunda paranız geri iade edilir.

Araba/araç ihalelerinin KDV ve vergiler hakkında bilgilerini bu konuda verilmiş olan ilanlarda bulabilirsiniz. Araç ihalesini kazandığınız zaman almış olduğunuz aracı hemen götüremezsiniz. Aracın işlemlerinin bitmesini bekleyerek aracı 15 gün içinde otoparktan çıkartma hakkına sahip olursunuz. Eğer KDV teklife ait değil ise binek araçlarda %1, ticari araçlarda ise %18 kadar KDV ödenmesi mecburidir. Araca sahip olduktan sonra yeni bir anahtar ve ruhsat çıkarmanız gereklidir. ruhsat ve anahtar için araca muayene yaptırmanız şarttır. Ayrıca aracı aldıktan sonra araç için 150-200 lira civarında damga vergisi ödemeniz gerekir.

Araç – Araç İhalesine Katılmanın Riskleri Var Mıdır?

Zamanımızda lüks araçlar daha uygun fiyatlı olarak satıldığından dolayı ihalelere katılım oldukça fazlalaşmıştır. Araç ihalelerinde her türlü araç bulunabilmektedir. Ticari araçlarında bulunabildiği ihaleler icra müdürlüğüne bağlı tellallar eşliğinde yapılmaktadır. gereken alanlarda bu ihalelere polisler de katılır.

Araçlar satışa çıkartılmadan 10 gün önce yazılı ve görsel medyadan ve internet medyasından ilan verilmektedir. Bir kişi ihaleye girdiğinde bir veya birkaç tane araca sahip olabilir. Bu platformda satılan araçların hemen hemen hepsi piyasa değerinin çok altında satılmaktadır. Fakat ihale yolu ile satıldığı için çoğu birey bu araçlardan alırken tedirgin olabilmektedir.

Araç ihalesine katılmanın riskleri alınacak aracın markasına, fiyatına ve kullanım şekline göre tartışılabilir. Fakat çoğu zaman ihale yolu ile alınan araçlarda genellikle aracı alıcı taraf kar eder. İhaleye katılarak araç alma hakkına sahip olan birisi bu hakkından vazgeçebilme ihtimalini de kullanabilir.

BİR CEVAP BIRAK