Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Araba Cam Filmi Cezası

Araba Cam Filmi Cezası

0
PAYLAŞ

Araç içerisinde takılan cam filmlerini hepimiz biliyoruz. Peki, araçlara takılmış olan cam filmi nedir ve ne işe yaramaktadır? Cam Filmi yüksek performans gösteren metalik polyester ile kaplı olmakta ve cam yüzeylerde yeterli güneş izolasyonu sunmaktadır. Cam Filmleri parlak, renkli veya mat renk şeklinde değişik şekilli desenler ile üretilmektedir. Kullanılan filme bağlı şekilde, Cam Filmi ışığı yaklaşık %12’den %93’e kadar kesebilme özelliğine sahiptir. Cam filmin kumaş ve halıların korunması nedeni ile zararlı ultra viole ışınlarının %99’unu engellemekte, parlak ışığın %92’sini kesmekte ve camın yalıttığı güneş ısısını yaklaşık olarak %76’ya kadar engellemektedir. Oto Cam filminde ise, çekirdek malzemesi polyster bulunan şeffaf bir üründen oluşması gerekmektedir. Üstünde UV tam koruma, çizilmezlik katı,  renklendirme katı, güvenli yapışkan ve koruma folyosu eklenerek katlı bir güvenlik ve izolasyon malzemesi olarak bulunur. Otomobillerin kullanmakta olduğu bu tarz kat ile güneşin yakıcı etkisiyle UV ışınları bu şekilde önleniyorken, VLT ışığında meydana gelmiş olan renklendirme belli bir oranda koruma şeklinde kullanıldığı geçirebilen bir koruma işlevi yapmaktadır.

Bu tür avantajları yer alan cam filmi sürücüler tarafından talep görüyor. Fakat cam filmi taktırmanın yasal yer alıp almadığı hala bir muallak durumundadır. Bu nedenle otomobilinde cam filmi olan veya cam filmi taktırmak arzu eden sürücülerin ikilemde kalmış olduğu sorulardan bir tanesi olan ”Otomobil içerisine cam filmi taktırmak yasal mı? Gibi sorularda kesin bilgiye ulaşmak mümkün hale geliyor. Bu konu ile ilgili soruların cevaplarını bulmak için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan ‘Motorlu Araçlar le Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği’ne bakılması gerekir. Bunun nedeni bu kanunda belirtilmiş olan cam filminin kullanımı ile ilgili esaslar açıklanmıştır.

Ancak kanun içerisinde esaslar belirtildiği halde cam filminin görüşü tam olarak etkileyip etkilemediği konusunda bazı durumlarda bunlara riayet edilmiyor. Denetleme esnasında denetim yapan polis memurunun göz hassasiyetine kalmaktadır. Bunun nedeni çevirme esnasında polis memuru araç içine girip cam filminin sürücünün görüşünü tam olarak etkileyip etkilemediğine karar vermektedir. Şayet cam filmleri görüşü etkilemesi durumunda polis memuru 2 bin 918 sayılı bulunan Kara yolları Trafik Kanununun 30/1-b maddesi kapsamı içerisinde cam filmlerini çevirme sırasında söktürme yetkisi yer alıyor. Bunun yanında sürücüye araba cam filmi cezası ise 199 TL olarak belirlenmiştir.

 

Cam filminin görüşü tam olarak engelleyip engellemediği polis memurunun söylemine kaldığı için cezanın verilmesinde haksızlıklar ile karşılaşılır. Bu durumun söz konusu olmasından dolayı sürücülerin cezalara itiraz etme hakkı yer alır. Bu itiraz eğer haklı bulunduğu takdirde verilen cezanın iptal ettirebilmesi de mümkün hale gelir. Şayet polis memuru hiçbir uygulama gerçekleştirmeden sadece film olduğu için ceza keserse ve alt tarafta yer alan dört halden birine uyuyorsanız cezanızı kolayca iptal ettirebilirsiniz.

Bu dört durum ise;

İlk olarak araca takılan süs, aksesuar veya renkli camlar araç kullanıcılarını sürüş sırasında engelleyici şekilde olmaması gerekir. (bu bölümde dikkate alınması gereken konulardan bir tanesi, araç içerisindeki kişinin yola baktığı zaman yolu neti bir şekilde görmesidir.),

Araca takılmış olan süs ya da renkli camların olabilen bir kaza esnasında aracın içince bulunan insanlar adına tehlike yaratacak şekilde olmaması,

Para cezası vermiş olan polis memurunun ilk olarak cezayı vermeden önce araç içerisine girmesi gerekmektedir. Sürücünün görüş açısını bu şekilde kontrol edilmelidir.

Bilirkişi raporu içerisinde, itirazda bulunan birinin aracında süs eşyasına rastlanmadığı durumda düzenlenmiş olan bu para cezasının iptal edilmesi gerektiği konusunda varıldı.

Sonuçta üst kısımda bulunan dört durum haricinde koyu bir cam filminiz bulunuyorsa ve bu filmle görüş kabiliyetimizi kaybedip insan hayatını tehlikeye attığınız zaman cam filminin uygulanmasının yasaklanmasının sıradan bir durum olduğunu kabul etmeniz gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK