Ana sayfa Araç Araç 10000 Bakımında Neler Yapılır?

Araç 10000 Bakımında Neler Yapılır?

0
PAYLAŞ

Araçlarımızı insanlara benzetebiliriz. Nasıl insanların hayati organları varsa ve bunları belli zamanlarda kontrol ettirmesi gerekiyorsa araçlarında bu tarz hayati parçaları vardır. Bu parçalarında aynı insanlarda olduğu gibi belli aralıklarda kontrol edilmesi gerekir. Araçlarına önem veren insanlar genellikle sık sık bu parçaların kontrollerini yaptırır. Araç sahiplerinin ise yılda en az bir kere bu parçaları kontrol ettirmesi tavsiye edilir. Araç bakımlarının, düzenli olarak benzinli araçlarda 10 bin kilometrede bir olarak özel olan araçlarda 15 bin kilometrede bir olarak yapılır. Fakat aracınız 10 bin veya 15 bin kilometre yapmasa bile her yıl bakımını yaptırmanız gerekir. Eğer araçlarınızın bakımını düzenli yaptırmazsanız aracınız garanti kapsamından çıkabilir.

Araç Bakımı Niçin Yapılır?

Araç bakımı yaptırmada temel amaç kullandığımız aracın ömrünü uzatmaktır. Aynı zamanda araç bakımı yaptırmak aracımızda bir sorun olup olmadığını anlamamızı da sağlar. Bu sayede kendi can güvenliğimizi ve trafik güvenliğini de sağlamış oluruz. Bakım yaptırdığımız zaman araçta daha sonradan başka problemlerinde çıkmaması için önlemler alınır bu işlem sayesinde ileride daha fazla masraf ödemekten kurtuluruz. Örnek vermek gerekirse herkes bilir araçlarda en önemli şeylerden birisi motor yağlarıdır. Uzun süre motor yağınızı kontrol ettirmezseniz zamanla motor yağınız işlevini yitirecektir. Motor yapınız işlevini yitirdiği için araç filtreleriniz aşınacaktır ve sadece motor yağınızı kontrol ettirmediğiniz için aracınızın motor yanabilir. Motorunuz yandığı takdirde sadece arabanızı zamanında bakıma götürmediğiniz için ödemeniz gereken tutarın çok çok üstünde ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda aracınızın 10 bin bakımını düzenli olarak yaptırmanız ortaya çıkacak olan problemleri engelleyeceği için daha güvenli bir sürüş sunar.

Araç 10000 Bakımında Neler Yapılır?

Araç sahipleri genellik araçlarının ömrünü uzatan 10000 bakımında neler yapıldığını merak ediyor. İlk olarak 10000 bakımının “periyodik” ve “ağır bakım” olarak ikiye ayrıldığını belirtelim. Periyodik bakımlarda genellikle aracınızın kusursuz bir şekilde çalışması için gereken işlemler yapılır. Örneğin periyodik bakımlar filtre değişimleri gibi işlemlerle karşılaşırız. Ağır bakımlarda ise aracınız daha detaylı bir şekilde incelenir ve işçilik gerektiren işlemler yapılır. Ağır bakımlarda triger değişimleri ve fren balata değişimleri gibi işlemler yapıldığını görürüz.

 

Aracınıza yapılacak olan bakım aracınızın kullanım şekline ve kullandığınız süreye göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden araç bakımı yaptıracağınız yer çok önemlidir. Bu konuda tecrübesi olmayan birisine araç bakımınızı yaptırırsanız aracınız daha çok zarar görebilir. Aracınıza bakım yapacak olan ustanın sizin aracınız hakkında daha önceden bilgi sahibi olması gerekir. Bu yüzden aracınızın 10000 bakımını şu fiyata yaptırabilirsiniz demek yanlış olur.Aracınızın bakımına ödeyeceğiniz fiyat bakım yaptıracağınız yere göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden bakım yaptırmadan önce araç bakımını iyi yapan birkaç yerden fiyat alarak fiyat karşılaştırması yapmanız bütçeniz için faydalı olacaktır.

Araç bakımı yaptırırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir:

Motor yağı ve filtreler: Motor yapının yılda bir defa değiştirilmesi gerekir. Motor yağınızı değiştirirken kullanılan motor yağının içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor. Motor yağının yanı sıra hava filtresini, yağ filtresini ve yakıt filtresini her yıl kontrol etmeniz gerekir.

Fren balataları ve diskler: Fren balataları ve disklerini de her yıl kontrol ettirmeniz gerekir. Fren balatalarını veya diskleri değiştirdiyseniz aracınızı kullanmaya başladığınızda 100-150 km kadar sakin frenler yaparak kullanmanız gerekir.

Lastikler: Lastiklerinizi yenileyeceğiniz zaman en önemli unsurlardan birisi lastiklerin 1 yıldan fazla beklememiş olması gerekir. Beklediği takdirde lastikler işlevini yitirir.

Akü: Aracınızın aküsünü ölçtürdüğünüz takdirde voltaj 11,5 V’un altın düşmüşse hemen akünüzü şarj ettirmeniz gerekir.

BİR CEVAP BIRAK