Ana sayfa Araç Araç Bandrol Sorgulama

Araç Bandrol Sorgulama

0
PAYLAŞ

Motorlu taşıt vergisi olarak biline bandrol trafiğe çıkmak için ödenmesi gereken vergi sistemidir. Araca ait olan borçlar vergi dairesine ödendikten sonra borcun ödendiğine dair belgeler alırız. Bu belgeler bandrol olarak adlandırılır.

Motorlu Taşıt Vergisi dahilinde hava, kara ve deniz taşıtları olarak tüm araçlar girmektedir. Tüm bu araçlara devlete vergi ödenmek durumundadır. İki yılda bir olarak bu vergi devlete ödenmek durumundadır. Ocak ve Temmuz aylarında bu ödemeler gerçekleşir. Vergi tutarı ise aracın durumuna göre değişiklik gösterir. Aracın türüne göre bu vergi değişir. Otomobil ve motosiklet gibi motorlu taşıtlarda vergi sistemi aracın sınıfına göre değerlendirilirken, otobüslerde oturma kapasitesine göre bu vergi belirlenir. Ödenecek tutar araca göre değişmekte olup ödemekte olacağınız miktar aynı değildir. Bu açıdan aracınıza ait bandrol borcunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bandrol borcunu öğrenmek için vergi dairesine gidebileceğiniz gibi online üzerinden de öğrenebilirsiniz. Online olarak araç bandrol sorgulama işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı ve pratik olarak online üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Bandrol Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Bandrol borcu ödenmesi gereken araç vergi borcudur. Araç bandrol sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı sisteminde gerçekleşir. Araç bandrol sorgulama işlemi için alttaki linke tıklamanız kolaylık sağlayacaktır.

Buradan giriş yaptıktan sonra karşınıza Motorlu taşıt işlemleri menüsü gelir. Bu menüde motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ödeme seçeneği yer alır. Buradan öncelikle aracınızın plaka numarasını girmeniz gerekir. Sonrasında size ait olan TC kimlik bilgilerini girdikten sonra trafik tescil tarihini de doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.

Tüm bu işlemleri sırasıyla ve doğru bir şekilde yerine getirdikten sonra tamam butonuna basmanız gerekir. Sorgulama işlemlerini böylece yerine getirmiş olursunuz. Bu işlemler sonunda aracınıza ait bandrol borcunu gösteren sayfa karşınıza çıkar. Bu sayfadan aracınıza ait olan vergi borcunun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Borcunuzu öğrendikten sonra vergi dairesine giderek ya da online ortamda mevcut olan borcunuzu ödeyebilirsiniz. Aracınızla ilgili işlem yapabilmek için vergi borcunuzu zamanında gerekli yerlere ödemeniz gerekmektedir.

Araç Bandrol Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK