Ana sayfa Araç Araç Bilgileri Sorgulama

Araç Bilgileri Sorgulama

0
PAYLAŞ

Araç piyasasında yaşanan hareketlilik pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir. Özellikle 2. el araç satışları her zaman bir miktar risk içermektedir. Ancak geçmişe göre risk yüksek oranda azalmıştır. Gayet basit yollar ile satışı yapılmak istenen araç ile ilgili tüm bilgiler artık ulaşılabilir bir noktada durmaktadır.

Özellikle çalıntı araç almak gibi riskleri ortadan kaldırmak, hem maddi hem de manevi kayıplar yaşamamak için araç sorgulamarı konusunda bilgili olmak zorunludur. Bu konuda elbette ilk öğrenilmesi gereken Emniyet Müdürlüğü’nün online araç sorgulama hizmetleridir.

İnternet ve e-Devlet sistemi sayesinde artık Emniyet Müdürlüğü’nün araçlar ile ilgili resmi arşivinden kayıtlar almak mümkün olmaktadır. Özellikle internetin yoğun olarak kullanımına paralel olarak geliştirilen sistem çinde vatndaşlar sık ve yoğun şekilde araç sorgulama hizmetlerini kullanmaktadır. Özellikle aracın çalıntı olup olmadığına ilişkin net bilgi sadece plaka sorgulama ile ulaşılabilen bir bilgi haline gelmektedir.

 

Ayrıca yine internet üzerinden ulaşılabilen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtları da araç sorgulama sistemleri içinde oldukça etkin bilgi kaynaklarından biridir. sbm.gov.tr adresinden yayın yapan kurum, anında hasar kayıtlarına ulaşımı sağlamaktadır. Böylece de vatandaş almak istediği aracın kaza ve hasar kayıtlarına kolaylıkla ulaşabilmektedir. Ancak burada tek bir detay vardır ki; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin verdiği bilgiler sadece resmi kayıtlara giren bilgilerdir. Yani polis tarafından tutanak tutulmuş olan kaza ve sonrası yapılan parça değişimleri kayıtlarıdır bunlar. Kayıtlara geçmeyen kazalar, sistem tarafından kontrolden uzak noktadadırlar. Bu biligilere ulaşım kolaylığı özellikle 2. el araç piyasasında güvenli alış verişler sağlamaktadır.

Ancak Sigort Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtlarının sorgulama ekranında ek bir bilgiye daha ihtiyaç duyulmaktadır. Sigortalının limlik numarası, sürücünün kimlik numarası ya da sigortalının vergi numarası bilgilerinden biri daha plaka bilgisi ile birlikte girilerek, ilgili bilgilere ulaşılabilmektedir.

Bu tür bilgilere sigorta birliğinden değil de Emniyet Müdürlüğü’nden ulaşmak isteyen kişiler için ise e-Devlet sistemi ile Emniyet Müdürlüğü sayfasından bilgi almak mümkündür.

Cep Telefonları

Gelişen teknoloji birden çok kanaldan bilgi edinmeye imkan vermektedir. Araç bilgileri sorgulama işlemleri de bu çoklu çözüm getirilen uygulamalardır. İnternet dışında bu tür bilgiler cep telefonları aracılığı ile de edinilebilir. Turkcell, Avea ya da Vodafone fark etmeksizin tüm şebekelerde aynı şekilde uygulamalar geliştirilmektedir.

Bu telefon şebekelerinde sadece plaka yazarak her birinden 5664’e gönderildiğinde aracın hasar geçmişi liste olarak telefona gönderilmektedir. ERP yani eksper raporu olan parça değişimlerini öğrenmek için PARCA yzıp bir boşluk bıraktıktan sonra plaka yazılıp gönderilmelidir. Araca ilişkin detay bilgi sorgulama için DETAY ve plaka yazılır. Aracın kazalı olup olmadığını öğrenmek için ise KTT ve plaka yazılıp şebekeye gönderilmelidir.

Bu mantıkla hareket ederek TRAFİK ya da KASKO yazarak plaka ilavesi ile şebekeye gönderildiğinde de aracın poliçe bilgileri telefona gelmektedir. Ancak bu hizmet ücretlidir ve her sorgulama için 7 TL. alınmaktadır.

Araç Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK