Ana sayfa Araç Araç Cam Filmi Cezası Sorgulama

Araç Cam Filmi Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

İnsanlar mahremiyetini araçlarında da kullanarak cam filmi taktırıyorlar. Cam filmi aracın dışarıdan bakılınca içerisinin görünmesini engelleyen bir sistemdir. Cam film sadece dışarıdan bakılınca aracın içersinin görünmesine engel olmaz ayrıca aracın daha şık bir görünüme ulaşmasını da sağlar. Tüm bunların yanı sıra araç cam filmin bir özelliği de güneş ışınlarının geçmesine izin vermemesidir. Bu özelliği yüzünden de araç cam filmi kullanan kişi sayısı çok fazladır.  Fakat tüm bu özelliklerine rağmen araca cam filmi taktırmak kurallar gereği yasaklanmıştır. Günümüzde bu konu hala tartışılıyor. Yani araç cam filmi taktırmanın cezası olup olmadığı konusunda birçok kişi net bir bilgiye sahip değil. Bizde sizlere yazımızda araç cam filmi taktırmanın cezası olup olmadığı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Cam filmi hakkında, Trafik Uygulama ve denetleme Dairesi Başkanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başkanlığı tarafından çıkarılan Motorlu Araçlar ve Römorklar Tip Onayı Yönetmeliği’ne göre kullanılan cam filmi görüş mesafesinde bir engelleme teşkil etmediği sürece hiçbir cezai işleme tabii tutulmaz. Kısacası kullandığınız cam film görüş mesafenizi etkilemiyorsa size bir ceza verilemeyeceği açık olarak belirtilmiştir. Fakat yönetmeliğin ilgili maddesinde görüldüğü üzere cam filminin koyuluğu üzerine herhangi bir derece belirtilmemiş. Araç cam filmi koyuluk derecesi hakkında herhangi bir bilgi verilmediği için kişilere yazılan cezalarda genellikle cam filmin koyulu derecesi hakkında olmaktadır. Trafik polisleri trafik kontrolü yaptıkları sırada aracın cam filminin görüş açısını etkilediğini düşünürse aracın sahibine cam filmi çıkarttırma talimatı verebilir. Aynı zamanda trafik polisi aracın sahibine ceza yazma hakkına da sahiptir.

Kara Yolları Trafik Kanununca 2015 yılında belirlenen cezalar bendince modifiye araçlara verilecek olan ceza 365 TL olarak belirlenmiştir. İlgili yasada aracın görüşünü engelleyecek herhangi bir süs veya eşya kullanımında ceza uygulanacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu durum cam filmleri için de geçerlidir. Aynı zamanda cam filmi araçlarda modifiye olarak geçtiğinden dolayı modifiyeli araç cezası uygulanır. Emniyet Genel Müdürlüğü bu kuralı ülkemizin 81 iline yazılı talimat ile belirtmiştir. Sürücüler kullandıkları cam film yüzünden ceza aldıkları zaman bu ceza sadece para olarak karşılarına çıkmayacaktır. Aynı zamanda sürücü puanlarında da düşüş olacaktır.

Araba Cam Filmi Cezasını Nasıl Sorgulayabilirim?

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi araç cam filmi kuralları tamamen trafik polisinin kanaatine bırakılmıştır. Araç cam filminin koyuluk derecesi hakkında net bir kural olmadığı için polis sizin görüş mesafenizi etkilediğini düşünüyorsa size kendi kanaatini kullanarak ceza yazma hakkına sahiptir. Durum böyle olunca haksız yere ceza alan kişi sayısı da çok fazla olmaktadır. Eğer siz kullandığınız cam filmin görüşünüzü etkilemediğiniz düşünüyorsanız polisin verdiği cezaya itiraz edebilirsiniz. İtiraz edebileceğiniz durumlar şu şekildedir:

-Aracınızda kullandığınız süs, aksesuar ve film camların görüş mesafenizi etkileyecek nitelikte olmaması. Yani dışarıdan bakıldığında içeriyi göstermese de içeriden bakıldığında rahat bir şekilde dışarıyı göstermesi.

-Aracınızda kullandığını süslerin ve renkli camların bir kaza sırasında araç içerisinde bulunan kişilerin bu aksesuar ve renkli camlar yüzünden tehlikeye girmemesi.

-Eğer cam film yüzünden ceza yazan polis arcın içerisine girerek cam filmin görüş açısını engelleyip engellemediğini kontrol etmediyse ceza yazma hakkına sahip değildir. Bu durumda cezanızı iptal ettirebilirsiniz.

-Aracınızda cam film yoksa ve buna rağmen ceza aldıysanız bilir kişi raporuyla bu cezaya itirazda bulunabilirsiniz.

Araba cam filmi cezası alıp almadığınızı Emniyet Genel Müdürlüklerine giderek kolaylıkla sorgulatabilirsiniz. Aynı zamanda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden online işlemler bölümünden de sorgulama yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK