Ana sayfa Araç Araç Değer Hesaplama

Araç Değer Hesaplama

0
PAYLAŞ

Bazı dönemlerde araç kullanıcılarının araç sahibi olmak için herhangi bir ulaşım konusunda toplu taşıma araçlarının kalabalıktan bizi kurtaran bir mucize gibidir. Bu yüzden trafikte çok fazla araç ile karşılaşıyoruz. Ülkenin kişi başına düşmüş olan milli gelir ve standart maaşlar da göz önüne alındığı zaman sıfır araç sahibi olmak bayağı zorlaşmaktadır. Bu durumun sonucu ise 2. el araç piyasası içerisinde sürekli bir araç alım satım akışı devam ediyor. Bir araç alınmak istenildiğinde aracın fiyatı da kasko değerine göre belirlenmektedir. Temel olarak bir aracın kasko değeri motorlu yer alan kara taşıtları kapsamındaki bütün araçların, modellerine ve yıl zamanlarına göre belirlenmektedir. Kasko yaptırmak istenildiği zaman aracın değeri bilinmeli ve kasko için ödenmesi gereken ücret de bu değer baz alınarak hesaplanmalıdır. Genel olarak kabul edilmiş olan bir araç kasko değer listesi yer almaktadır. Bu liste ile beraber sizler almak istediğiniz aracın ya da satmak istediğiniz araçların yer alan değerini hatta kaskosu yer almayan ve kasko yaptırmak istediğiniz herhangi bir otomobilin araç kasko değer listesine bakarak hesaplamasını yapabilirsiniz. Peki, araç değer hesaplama işlemleri nasıl yapılır?

Araç Değer Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç kasko değerleri, her ay değiştirilen son on beş yıl içinde üretilerek kullanılan araçların bulunduğu bu listede bütün araçların marka ve modelleri, cinsi, üretim yılı gibi farklı araç kategorilerine göre düzenlenir. Aracın kasko değerleri listesindeki kasko değeri, MTV için referans olmakta ve vergi bu akabinde belirlenir. Araç kasko değer listesi içerisinde bahsedilen şartlar araç kasko bedeli için temel kaynak durumda yer almaktadır. Hem sigorta işi ile meşgul olan kişilerin çalışma şartları, hem de aracın ve araç ruhsatının ait yer aldığı şahısın kendine ait yer alan özellikleri nedeniyle değişiklik yapabilmektedir. En son güncel olarak bulunan araç kasko değer listesini öğrenmek ve inceleme yapmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

Temel olarak araç değer hesaplama; ödenmesi gereken kasko primlerini araçlarınızın kasko değeri göz önünde bulundurularak hesaplanıp, sizlere geri ödenmesi gereken hasar miktarları ise sigorta poliçeniz içerisinde yer alan kaska ücretinin tespit edilerek ödenmektedir. Araç kasko değerlerinin çok önem arz ettiği de unutulmaması gerekir. Çünkü kasko poliçesi gerçekleşiyorken araç kasko değeri konusunda bilgili olmak gerekmektedir. Birçok işlem bu konuda yürütülüyor. Mesela sıfır veya ikinci el araçların sigortalanması ya da de ikinci el araçların satışı konusunda gereken fiyatın belirlenmesi gerekir. İkinci el araç kredisinin alınabilmesi, gereken hasar ödemesinin uygulanması gibi durumlar kaska değeri için önemlidir. İsterseniz araç değer hesaplamayı online şekilde çok hızlı bir şekilde de yapabilirsiniz.

Araç değer hesaplama konusunda resimden anlaşılacağı gibi ilk olarak aracınızın model yılı seçilir. Sonrasında da araç değer hesaplama konusunda araçların markası belirlenmeli. Bunun yanında araç tipi belirlenip listeden bakılması gerekir.

Online Olarak Araç Değer Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK