Ana sayfa Tramer Sorgulamaları Araç Ekspertiz Raporu

Araç Ekspertiz Raporu

0
PAYLAŞ

Ekspertiz; satın almayı düşündüğünüz bir ürünün ciddi anlamda vereceğiniz değerde olup olmadığının anlaşılması için gerçekleştirilen tüm işlemlere verilen addır. Ev alırken, araba alırken ekspertiz firmaları aracı, evi kontrol ederek değerinin doğru olup olmadığını alıcı ile paylaşırlar.

İkinci el araç; aracı, ilk kullanan kişiden satın almak anlamına gelmektedir, kullanılmış araç; 2. el veya üçüncü,  dördüncü el de olabilir. Aracın kullanılmış olması ya da ilk sahibinden alınıyor olması değerini belirlemez. Bir malın değerini belirleyen çeşitli kıstaslar bulunmaktadır. Araba alırken de aracın gerçek değerini anlamak için ekspertiz kontrolü büyük bir önem taşımaktadır.

Özellikle aileler tarafından sık talep edilen ikinci el ya da kullanılmış araçlar ortalama olarak 30.000 ile 60.000 lira arasında değişen fiyatlar ile alıcısı ile buluşmaktadır. İkinci el araç alırken de bu kadar yüklü miktarlarda paraları gereksiz yere harcamamak için de mutlaka konusunda uzman(eksper) kişilere ve kurumlara alacağınız aracı inceletilmeli ve detaylı bir araç ekspertiz raporu alınmalıdır.

 

Araç ekspertiz raporu hazırlanırken; uzman kişiler ve kurumlar tarafından araç üzerinde detaylı incelemeler yapılır. Araç ekspertiz raporu hazırlanırken inceleme sırasında;

 • Aracın motoru,
 • Şasesi,
 • Yürür aksamları
 • Fren balataları
 • Debriyaj baskı balatası
 • Ön ve arka far kontrolleri
 • Ön ve arka lastik derinlik kontrolleri
 • Ön ve arka silecek kontrolleri
 • Kaporta boya analizi
 • Airbag kontrolleri
 • Süspansiyon kontrolleri
 • Emniyet kemeri kontrolleri gibi birçok sürüş konforunu ve güvenliğini sağlayan parçalar üzerinde detaylı kontroller, incelemeler ve arıza tespitleri yapılır.

Bu kontroller ve arıza tespitlerinin tamamı özel yazılımlar ve bilgisayarlar ile yapılır. Sonuçlar rapor halinde bir araya getirilir ve çok ufak sapma değerleri dışında, doğru bir kuruluşta yapılması halinde hatasız sonuçlar verir.

Araç ekspertiz raporları tarafsız olan kurumlar tarafından hazırlandıkları için var olan hataları gizlemez, objektif bir şekilde araç sahibine ve aracı almak isteyen kişiye sunar. Aracı alacak olan kişi de inceleme sonucunda ortaya koyulan rapor aracılığıyla almak istediği araç hakkında fikir sahibi olur be kararını verir. Bu işlem hem alıcıyı hem satıcıyı korumaya yöneliktir.

Ülkemizde araçlar ile ilgili her türlü raporlar otomatik olarak Tramere kaydedilmektedir. Herhangi bir şekilde biri tarafından kullanılan bir aracı almak istediğiniz zaman; tramer sorgulamasını yaparak da araç hakkında daha önce yapılmış işlemlere ulaşarak, araç hakkındaki arıza ve durum raporlarını inceleyebilirsiniz.

Araç Expertiz Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eksper raporunu online olarak sorgulamak amacıyla; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sitesi olan www.sbm.or.tr si girmeniz yeterli olacaktır. Siteye girince Sorgulamalar sekmesine tıkladığınız zaman açılan listeden; Eksper Raporu Sorgula kısmını girmeniz gerekmektedir. Açılan sayfada karşınıza bilgileri eksiksiz doldurmanız gereken bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda öncelikle plaka bilgilerini, kimlik türü ve kimlik no bilgilerini doldurmanız gerekecektir. İlk üç alanı doldurduktan sonra 4. alanda sistem sizden hasar tarihini girmenizi de talep eder, bu alana tramer kaydından aldığınız hasar tarihini girmeniz gerekir. En son aşama olarak listenin en altında yer alan resimde çıkan güvenlik karakterlerini yazmanız sorgulama yapmanız için yeterli olacaktır. Sorgulama sonucunda çıkan rapor aracılığıyla araç satın alma işleminizi sağlıklı bir şekilde tamamlamanız mümkündür.

Sorgulama işlemlerine rağmen bazı durumlarda kişiler usulsüz bir şekilde araçlarının durumlarını tramer ve bakım kuruluşlarından saklayabilirler, bu nedenle aracın mutlaka bir muayene olması ve ekspere gösterilmesi alacağınız aracı sağlıklı bir şekilde kullanmanız, trafikte can ve mal güvenliğinizi korumanız için önemlidir. Aracı aldıktan bir süre sonra sorunlar silsilesi ile uğraşmak istemiyorsanız 2. El ya da kullanışmış araç alırken ekspertiz raporuna önem vermelisiniz.

Tramer Üzerinden Araç Expertiz Raporu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK