Ana sayfa Araç Araç Expertiz Raporu

Araç Expertiz Raporu

0
PAYLAŞ

2.el otomobil satın almak istediğinizde bazı konularda her zaman dikkatli olmamız gerekmektedir. Genellikle araç kaportasının orijinal olup olmadığı, daha eski dönemlerde boyanıp değişmediği gibi konularda bilgi sahibi olmalısınız. Bunun nedeni bazı kurnaz araç satıcıları bu sorunları ört pas etmeye çalışarak otomobillerin maddi değerini olduğundan fazla göstermek ister. Bununla beraber araçların bel kemiği olarak adlandırılan şasenin işlem görüp görmediği, lastikler,  araç yürür aksam rot ayarları,  baskı, fren balataları, balata, şanzıman ya da motor gibi yerlerde değişikler de gerçekleştirilmektedir. İşte bu konulara hiçbir zaman maruz kalmamak amacıyla, sahip olduğunuz aracınızın bir exper kontrolünden geçmesi gerekir.

Satın almak istediğiniz araçlar konusunda araç expertiz merkezleri, araçları tüm ayrıntısını inceleyerek araçlar ile ilgili en güncel ve doğru şekilde rapor ortaya çıkarmaktadır. Araçlar için verilmiş olan araç expertiz işlem 2. el otomobillerin teknik cihaz, ekipman ya da robotlarla kaza/arıza durumlarını test ederek detaylı araç ekspertiz raporu yapmasıdır.

Ülkemizde birçok farklı ve tam donanımlı oto ekspertiz kuruluşları yer almaktadır. Bu kuruluşlar bir nevi ikinci el araç test check-up merkezleri olarak bilinir. Bu merkezler içerisinde araç tamiri, alım satım yahut aracılık işlemleri yapılmamaktadır. Bu tür kuruluşlar içerisinde sadece otomobil expertiz işlemi yapılmaktadır. Araç ekspertiz işlemlerinde araçlar incelenmekte, test edilmekte, muayene yapılmakta ve son olarak raporlanmaktadır. Araç expertiz işlemi ile beraber araçta var olmayan bir arıza bulunmaz veya görülen arıza ise gizlenmez. Araç teknisyenleri aracılığı ile beraber teknolojik test cihazları ile tespitlerde bulunulmaktadır. Yapılan bu tespitler ise araç expertiz raporu olarak rapor haline getirilmektedir. Bu tetkikler sonucu yanılma payı neredeyse sıfıra yakın olmaktadır.

 

Araç expertiz uygulaması adı altında yapılan tüm bu testlerin ve kontrollerin sonuçları araç sahibine ayrıntılı bir şekilde bilgisayarda oluşturulmuş olan teknik verilerle beraber araç expertiz raporu haline getirilmektedir. Bu şekilde ikinci el araç için ekspertiz raporu düzenlenmektedir. Daha sonra araç sahibi, şayet onarım ya da bakım gerektiren konular bulunuyor ise teknik personel tarafından bilgilendirilmektedir.

Bilindiği üzere ülkemizde yapılan araçlarla ilgili olarak tüm teknik işlemler bilgileri otomatik olarak Tramer veri havuzuna işlenmektedir. Satın almak istediğiniz 2. el aracın daha önce bir araç expertiz raporu bulunuyor ise bu raporu Tramer online sitesinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

Araç Expertiz Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç expertiz raporu sorgulama uygulaması Tramer üzerinden anında yapılmaktadır. Bu amaçla aşağıda verilmiş olan linke tıklayarak siteye giriş yapabilirsiniz. Daha sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelmektedir.

Araç expertiz raporu sorgulama uygulamasını yapmak için, İlk olarak plakayı girmeniz gerekir. Daha sonra ise kimlik türünü de belirtiniz. İşlem sonrasında kimlik numarası da girilir. Bunun üzerine hasar tarihi de yazılır. Sayfanın en alt tarafında bulunan küçük resimden karakterleri de giriş yapılarak işlemi tamamlayın. En son ise işlem olarak da ‘ara’ butonuna kolayca basabilirsiniz. Araç expertiz raporu sorgulama işlemi ile beraber aracın expertiz raporuna anında erişebilirsiniz. Bu raporu inceleyerek, satın alma işlemlerinizi sizde gönül rahatlığı ile internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Tramer Üzerinden Araç Expertiz Raporu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK