Ana sayfa Araç Araç Fenni Muayene

Araç Fenni Muayene

0
PAYLAŞ

Trafikte bulunan tüm araçların trafikteki diğer sürücü ya da araçlar için bir tehlike oluşturmaması adına veya herhangi bir kazaya sebep vermemesi amacıyla araçların düzenli şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Yeni yasalarla düzenlenmiş olan trafik kanununa göre artık ülkemizde tüm araçlar yılın belli dönemlerinde araç fenni muayenesi yapılması gerekir. Araç fenni muayenesi her araç için zorunludur. Bunun yanında muayene yapılmadığı zamanlarda ise cezai işlem verilmektedir. Bir araçta uygulanacak olan periyodik muayenenin eksiksiz şekilde yer alması yalnızca sürücünün değil, trafik içerisinde seyir halinde olan başkalarının da güvenliğini etkileyebilen en önemli konulardan bir tanesi olarak bulunmaktadır. Bu amaçla araç muayenesinin önemi sürücü tarafından anlaşılmalı ve sürücülerin de araç muayenelerini yaptırmaya teşvikinin de yakın zamanda artırılması lazımdır. Araç muayeneleri her araç konusunda farklılık gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse sıfır alınan araçlar ilk 2 yıl boyunca muayene yapılması gerekmez. Yine araçların muayene işlemlerinin hangi sıklıkta yapılacağı aracın yaşına, cinsine ve durumuna bakılarak belirlenmektedir. Birde araç fenni muayene ifadesi de bulunmaktadır.  Araç fenni muayene işlemi ticari araçlar, ağır vasıta araçlar ya da hususi kullanım için alınmış olan araçlara göre belirlenip bu araçların muayeneleri de farklı zamanlarda gerçekleştirilmektedir. Araçlarınız bu kriterler göz önünde bulunduğu zaman araçların yaşına göre belli periyotlarda araç fenni muayenesi gerçekleştirilir. Bildiğini üzere araç muayenesi TÜVTÜRK araç muayene istasyonları üzerinden yapılmaktadır. Şehrinizde yer alan TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarına giderek tüm araç fenni ya da araç muayene uygulamasını gerçekleştirirsiniz. Bugünkü yazımızda da sizlere araç fenni muayene işlemini nasıl yapacağınızı sunacağız.

Araç Fenni Muayene İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç fenni muayene uygulaması da aynı şekilde araç muayene işlemlerinin tüm işlemlerini takip ederek yapılmaktadır. Araç fenni muayene durumları ve araç fenni muayenesinin hangi zamanlarda yapılacağını sorgulayıp, öğrenmek için sizde TÜVTÜRK’ün internet sitesi aracılığı ile sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemleri her zaman ücretsiz olarak yapılmaktadır. Araç fenni muayene sorgulama uygulaması ile aracınız ve muayene durumu konusunda tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yine bu işlem ile beraber herhangi bir gecikme cezasının varlığını ya da muayene ücretini de sorgulama sonucunda anında öğrenebilirsiniz. Araç fenni muayene işlemi yapabilmek için aşağıda verilmiş olan linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekir. Hemen ardından karşınıza aşağıda verilen ekran görüntüsü gelmektedir.

 

Bu ekranda yer aldığı gibi oklarla belirtilmiş olan boşluklu yerlerin doğru bir şekilde doldurulması gerekir. İlk olarak sahip olduğunuz aracın plakasını girmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise aracın muayene numarası da girilir. En son ise resimde verilmiş olan karakterler büyük küçük harf uyumu göz önünde bulundurulur. En sonda da ‘ sorgula’ butonuna basınız. Bu sayede araç fenni sorgulama uygulaması tamamlanır. Bu sorgulamanın sonunda ise ekrana istasyon adı, hizmet tipi, muayene tarihi ve muayene sonucu bilgileri yer alır

Son belirlenen rakamlara göre günümüzde araç fenni muayene fiyatları zamlarla beraber değişmiştir. Araç fenni muayenesi yaptırıldığı zaman belli bir ücret ödenmesi gerekir. Muayenede en yüksek fiyat, 181,72 Türk Lirası olarak yer almaktadır. Hususi araçlarda ise 135,7 TL, traktör ve motosiklet de 69,62 TL gibi bir muayene ücreti ödenmektedir.

Araç Fenni Muayene İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK