Ana sayfa Trafik Araç Geçiş Üstünlüğü

Araç Geçiş Üstünlüğü

0
PAYLAŞ

Trafikte bazı araçlara araç geçiş üstünlüğü verilmiştir. Peki, bu araç geçiş üstünlüğü nedir? Araç geçiş üstünlüğü görev sırası esnasında bazı araçların sürücülerinin, kişilerin can ve mal güvenliklerini herhangi bir tehlikeye sokmamak kaydı ile trafik yasakları ve kısıtlarına bağlı olmamasına “araç geçiş üstünlüğü” denir. Genellikle insanlar trafik esnasında kendisine geçiş üstünlüğü verilmesine ister. Fakat araç geçiş üstünlüğünün bazı kuralları vardır. Ancak bu kuralları karşılayan araçlara araç geçiş üstünlüğü verilir. Bu araçlara da ne kadar geçiş üstünlüğü verilse bile bazı trafikteki insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacakları durumlar da geçiş üstünlükleri yoktur ve diğer araçlar gibi trafik kurallarına uymaları gerekir. Trafikte geçiş üstünlüğü hakkı bulunan araçlar aşağıda verilmiştir:
1) İlk olarak yaralı ve acil hastaların taşınmasında ve bu kişilerin ilk ve acil yardımının yapılmasında görevli olan ambulans veya özel amaçlı araçlar gibi yaralı ve acil hasta taşıyan araçların trafikte geçiş üstünlüğü vardır.
2) Organ ve doku naklinde görevli araçların,
3) İtfaiye gibi acil müdahale araçlarının,
4) Suçlu ve sanıkların takibini yapan ya da genel güvenlikten sorumlu olan, asayiş için olay yerine intikal etmesi gereken zabıta araçlarının,
5) Trafik güvenliğini korumak adına veya herhangi bir trafik kazasına müdahale için giden trafik birimlerine ait araçların,
6) Acil müdahale araçları ve yol yapım ve bakımından sorumlu olan kuruluşlara ait kar ve buz kıran araçların,
7) Afet ve acil durum gibi zamanlarda afet ve acil durum hizmetlerinde görev alan araçların,
8) Koruma araçları ile korunan araçların,
9)Sivil savunma hizmetlerine ait lan araçların (bu maddeniz geçerli olabilmesi için alarm durumunda olunması gerekiyor.) trafikte araç geçiş üstünlüğü vardır.
Araç geçiş üstünlüğü olanların bu haklarını trafikteki diğer kişilere göstermek için araçlarında bazı görsel ve işitsel öğeler bulunması gerekiyor. Trafik yönetmeliklerince de bu durum böyledir. Trafik yönetmelerinde bu konu hakkında bulunan maddeye göre; araç geçiş üstünlüğü olan ve bu hakkı kullanması gereken araçların güvenlik ve asayiş hizmetlerinde kullanıldığı takdirde derhal söktürüp takılabilen ışıklı ihbar işareti ve görülmeyen kısımlarda devamlı olarak sesli ihbar işareti bulundurmaları gerekir.
Organ ve doku nakil ve ambulanslar hariç olarak yaralı ve acil hasta taşıyan araçlar veya organ ve doku naklinde kullanılan fakat araç üstünlüğü ayırıcı bir işaretle belirtilmemiş araçların sürücüleri gereksiz bir durum olmadığı sürece trafikte kendisine geçiş üstünlüğü sağlanması için yeterli derecede ki ses cihazlarını ve ışıklı işaretlerini kullanarak gerektiği takdirde el ve kol hareketleri ile ve kara yolunu kullananları uyarmak kaydıyla araç geçiş üstünlüklerini kullanabilirler. Eğer araç geçiş üstünlüğü gereksiz yere kullanılırsa bu hakkı kullanan kişi Türk Ceza Kanunları’na göre cezalandırılır. Geçiş üstünlüğü olan araçların kullanması gereken ışıklı ve sesli uyarı işaretleri şu şekildedir:
-Işıklı uyarı işareti; organ ve doku nakil araçlarında, ambulanslarda, genel zabıta ve trafik birimlerine ait araçlarda mavi – kırmızı veya sadece mavi, Kara Yolları Genel Müdürlüğü’nün sadece trafik hizmetleri için tahsil edilmiş araçlarında mavi, afet ve acil durum ve itfaiye gibi araçlarda kırmızı renkte ve ışık veren, normal hava şartlarında 150 metreden görülebilecek şekilde olan ve dönerli veya aralıklı yanıp dönen lambalı cihazlardır.
-Sesli uyarı işaretleri; araçların içerisinde veya dışında bulunabilir. Canavar düdüğü, siren ve çan gibi sesler çıkartmalıdır ve en az 150 metre mesafeden duyulması gerekir. Sesli uyarı işaretlerinin sesleri afet ve acil durum hizmetlerinde görevli olan araçlarda sürekli aynı notada seslendirilmeli. Diğer araçlarda değişik notalarda seslendirilebilir.

BİR CEVAP BIRAK