Ana sayfa Araç Araç Kazası Sorgulama

Araç Kazası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Özellikle 2. el araç piyasasından araç alırken dikkatli davranmak gerekmektedir. En çok dikkat edilmesi gereken konuların başında da aracın bir kazası olup olmadığını öğrenmek gelir.

Aracın tarihinde bir kazası olup olmadığının ve ne kadar hasar oluştuğunun bilinmesi aracın değerinin doğru şekilde belirlenebilmesi açısından oldukça önemlidir. Araç kazası sorgulama işlemi ile alınması düşünülen aracın hakkındaki tüm kaza bilgileri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, kayıtlarından alınarak takep eden kişiye ulaşacaktır.

Herhangi bir araç bir kaza yaptığında, ilk olarak trafik polis leri tarafından tutanaklar tutulur. Bu tutanaklar, sigorta şirketlerine ulaştırılır ve sonuçta sürücü aracın almış olduğu hasara göre sigorta şirketi ile durumun telafisi yoluna gider. Elbette yapılan tüm bu işlemler bir yandan da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin kayıtlarına geçer. İşte araç kazası sorgulaması sırasında elde edilen bilgiler bu kayıtlardır. Ancak unutulmamalıdır ki; sorgulama sonucu gelecek olan bilgiler sadece kayıtlara geçmiş olan kazaların bilgileri olacaktır.

 

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç kazası sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilmektedir. www.sbm.org.tr adresinde bulunan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi internet sitesinden bilgiler alınabilir. Bunun için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemlerde plaka yanında sigortalı TC kimlik numarası, sigortalı vergi numarası ya da sürücü kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir. Bu bilgilerden plaka ve seçilen bilgi girildikten sonra sayılar ve harflerden oluşan kontrol metni kutucuğa yazılır ve ara düğmesine basılır. Böylece araç kazası sorgulama işlemi basit birkaç adımda gerçekleşmiş olur.

Araç Kazası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK