Ana sayfa Araç Araç Muayene Affı

Araç Muayene Affı

0
PAYLAŞ

Araç sahipleri araçlarını satın aldıktan hemen sonra belirli sorumlulukları bulunmaktadır. Bu durumlardan birisi de aracını belli süreler arasında hem kendi hem de trafik sağlığı için zorunlu bulunan muayeneyi yaptırmak mecburiyetindedir. Araba muayenesi zorunlu bir muayene olarak yer almaktadır. Bu muayeneyi yaptırmayan araç sahipleri trafiğe çıkamamaktadır. Eğer muayene yaptırmayan araçlar trafiğe çıkar, görevli personel tarafından tespit edilir ise araç sahibine belirli cezalar uygulanır. Bizde bu yazımız içerisinde araç muayene affı hakkında sizlere bilgi veriyoruz. Araç muayene affı 30 Haziran 2015 tarihinde son bulmuştur. Şu an herhangi bir af mevcut bulunmamaktadır.

Araç muayenesini tam zamanında yaptırmamış araç sahiplerinin ödemesi gereken tutarları aşağıda sizlere veriyoruz. Bu cezalarla karşılaşmamak adına araç sahiplerinin araçlarını düzenli bir şekilde muayene ettirmeleri tavsiye edilmektedir.

Muayenesi Geçmiş Bir Araç Ne Kadar Ödeyecek?

 

 

ARAÇ MUAYENE, TRAFİK CEZASI, OTOYOL GEÇİŞ VE MOTORLU TAŞIT VERGİSİ (MTV) GECİKME BEDELLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI:

Kanunun yayımlanma tarihi olan 11 09 2014 itibariyle geçerli bir muayenesi olmayan tüm araç cinslerini kapsayan yeni yasal düzenleme ile gecikilen her ay için oluşan muayene gecikme ücreti detayları aşağıda verildiği üzere indirimli olarak ödenebilecektir. Gecikme ücreti , oluştuğu dönem ve uzunluğu itibariyle değişmekle birlikte yaklaşık olarak ortalamada eski tutarın YEDİDE BİRi (1/7) olarak düşünülebilir.

  • 1 yıl gecikmiş otomobil 100 TL gecikme yerine 18 TL ödeyecek yani 82 TL indirim var. Bu indirim rakamı otobüs için 109 TL
  • 4 yıl gecikmiş minibüs 400 TL yerine 50 TL, Kamyon 535 TL yerine 68 TL, Traktör 203 yerine sadece 25 TL ödeyecek.
  • 10 yıl gecikmiş bir minibüs 991 TL yerine 120 TL, otobüs/kamyon ise 1.340 TL yerine 169 TL ödeyecek.
  • 10 yıldır muayene yaptırmamış bir traktör 510 TL yerine 62 TL ödeyecek.
  • Rakamlar yaklaşıktır, her araç için gecikme ayına göre farklı rakamlar oluşacaktır.

BİR CEVAP BIRAK