Ana sayfa Araç Araç Muayene Cezası

Araç Muayene Cezası

0
PAYLAŞ

Yasal olarak zorunlu işlemle içinde araç muayenesi işlemleri gelmektedir. Trafikte sağlıklı bir işleyiş için bu yasal zorunluluk gereklidir. Buna göre belli zaman aralıklarında araçların muayenesinin yapılması şarttır. Araç muayenesi sonrasında trafiğe çıkmak için muayene sonunda yeterli seviyede geçer raporu almanız gerekir. Aksi takdirde trafiğe çıkışının yasaklanır. Tüvtürk ya da E- Devlet üzerinden gerçekleştirilen araç muayene işlemleri sonucunda aracın trafiğe çıkışı denetlenir.

Belli zamanlarda belirlenen tarihlerde Tüvtürk muayene merkezlerinden araç muayene işlemleri yaptırmanız gereklidir. Süre dolmadan bu işlemi yaptırmanız önemlidir. Yoksa aracınıza yasal olarak eş konulur. Bu açıdan süre geçmeden muayene işlemlerini yaptırmanız önemlidir.

Araç Muayene Cezasını Nasıl Öğrenebilirim?

 

Eğer araç muayene süresi geçmişse araç muayenesi yaptırsanız bile gecikme ücreti ödemeniz gerekmektedir. Gecikme bedeli olarak geçirmiş olduğunuz aylık süre için her ay olmak üzere muayene ücretinin %5 ‘i kadar para ödemeniz şarttır.

Örnek olarak açıklayacak olursak örneğin araç bakım muayene işlemleri üzerinde 75 gün kadar süre geçsin. Geçen süre 2,5 ay olmasına rağmen 3 aylık bir işlem ücreti bedeli sizden alınır. Birkaç gün bile diğer aydan geçse gecikme zammı olarak araç muayene cezası sizden kesilir.

Gecikme zammını öğrenmek için Ne kadar ceza zammı olduğunu bilmek için Tüvtürk internet sitesinden gecikme bedeli yerinden araç muayene cezası sorgulama işlemleri yaptırabilirsiniz. Bu sayfada yer alan araç cinsi, muayene edilmesi gereken tarih ve en son muayene edilmesi gereken tarih girildikten sonra sorgula düğmesine basmanız yeterlidir. Burada gecikme bedelini görerek ödemeniz gereken ceza miktarını öğrenebilirsiniz.

Tüvtürk üzerinden muayene ceza bedelini öğrenebileceğiniz gibi E- Devlet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Buradan da giriş yaparak muayene gecikme bedelini öğrenmeniz mümkündür.

Araç Muayene Cezasını Öğrenme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK