Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Araç Muayene Gecikme Cezası

Araç Muayene Gecikme Cezası

0
PAYLAŞ

Trafiğe çıkan tüm araçlar için belirlenmiş olan ve belirli periyotlar ile yaptırılması gereken araç muayenesi, kanunlar ile zorunlu hale getirilmiştir. Hem araç hem sürücü hem de trafik güvenliği için araçların düzenli olarak muayeneden geçmesi büyük önem taşımaktadır. Araç muayenesi esnasında araç, hem dıştan hem içten incelenmekte, eksikleri giderilip gerekli bakımları yapılmaktadır. Eksiği ve sorunu olan araçlar muayeneden geçemeden, bu eksikler giderilene kadar muayeneye girmeye devam etmektedir. Ülke genelinde araç muayenesinden sorumlu kuruluş Tüvtürk’tür. Her araca özgü olan araç muayenesi, araç özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle araç sahipleri araçlarının muayenelerine ilişkin bilgileri bilmeli ve belirlenen tarihleri düzenli takip etmelidir. Araç muayenesi zamanında yaptırılmadığında araç sahiplerine araç muayene gecikme cezası uygulanmaktadır.

Araç muayeneye gitmesi gereken tarihte gitmediyse, araç muayene gecikme cezası, geciktirilen süreden muayene ücretinin %5 faizli olarak alınmaktadır. Bu faiz oranı araç tipine göre de fark etmektedir. Araç muayene cezası kesilen bir kişi, araç muayene istasyonlarından ceza tutarını nakit olarak ödeyebilmektedir. Vergi dairelerinden yapılan ödemelerde gecikme halinde ekstra bir ücret daha talep edilmektedir. Tüvtürk resmi web sayfasından araç muayene hesaplama işlemleri ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Araç Muayene Gecikme Cezası Nasıl Öğrenilir?

Online olarak gerçekleştirilecek araç muayene sorgulama işlemleri ile kısa sürede araç muayene bilgilerinizi öğrenmeniz mümkündür. Online sorgulama sayfası içerisine giriş yaptığınızda boş bırakılan alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Araç Muayene Gecikme Cezası
Araç Muayene Gecikme Cezası Nasıl Öğrenilir
 

Alanları doldurduktan sonra ekran alt kısmında “sorgula” butonu ile işlem tamamlanmaktadır. Açılan sayfada araç muayene gecikme ceza miktarı öğrenilebilmektedir. Araç muayene ücretinizi de sorgulama sayfasından öğrenmek mümkündür. Gecikme durumunda %5 oranında belirlenen ceza uygulanmaktadır. Muayene ücretlerinden hem geciken muayene ücretleri hem de gecikme ceza tutarı nakit olarak ödenebilmektedir.

Araç Muayenesi Gecikme Cezası İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK