Ana sayfa Araç Araç Muayene Hesaplama

Araç Muayene Hesaplama

0
PAYLAŞ

Araç muayenesi son dönemlerde ülkemiz tarafından önem verilen konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Bilindiği üzere araçlar trafikte seyir halindeyken araçların yaratacağı olumsuz koşullar hem sürücüyü hem de diğer sürücüleri le beraber yolcuları etkileyen bir problemdir. Bu yüzden her durum birbirini etkilediği için araçların da trafiğe çıkabilmek konusunda sürüşe uygun özelliklere her zaman sahip olması lazımdır. Araçların sürüşe uygun olup olamadığının anlaşılması ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı sürücülerin taşıtlarının denetlenmesi gerekir. Araçların trafikte yer alan kural ihlallerinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tüm trafik kuralı ihlallerine ceza işlemlerini uygulanmaktadır. Araç muayene işlemleri ile beraber gerekli cezai işlemleri ise devletin yetkilendirmiş olduğu tek kurum olarak bu işi Tüvtürk tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde araç muayenesi konusunda tüm muayene çalışmalarını yürütmeye devam eden Tüvtürk, ülkenin her ilinde bulunan şubeleri ile beraber araç sürücülerinin muayene işlemlerini çok daha kolay bir hale getirmektedir. Araç sürücüleri araçlarının muayene zamanları yaklaştığı zaman ilk olarak araç muayene randevusu alması gerekir. Daha sonra ise araç muayene zamanında Tüvtürk istasyonlarına araç muayenesini yapabilmektedir.

Bildiğiniz gibi her araç türünün sınıfına, yaşına ya da teknik özelliklerine göre araç muayene işlem ücretleri ve periyodik muayene süresi de değişim göstermektedir. Sıfır araçlar üzerinde ise ilk iki yıl muayene yapılmasına gerek duyulmuyor. Bu nedenle aracınızı satın aldıktan sonra araç muayene hesaplama işlemleri gerçekleştirerek aracınızın hangi aralıklarla ve ne kadarlık işlem ücreti ile muayene yapılacağını sizde kolayca öğrenebilirsiniz. Bu yazımız içerisinde sizlere araç muayene hesaplama işleminin nasıl yapılacağını söyleyeceğiz.

Araç Muayene Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Araç muayene hesaplama tutarlarını artık internet sitelerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Tüvtürk’ün online internet adresi üzerinden araç muayene hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Bu amaçla araç muayene hesaplama işlemi yapabilmek için alt bölümde verilen linke tıklayarak siteye giriş yapabilirsiniz. Daha sonra ise karşınıza aşağıda verilen ekran çıkmaktadır.

Siteye giriş yaptıktan sonra ilk olarak araç muayene hesaplama işleminin ilk işlemi  ‘aracın cinsi’ girilir. Daha sonra ise muayeneye gideceği tarihi de doğru bir şekilde yazmanız gerekir. Son muayene geçerlilik süresinin tarihi gün – ay – yıl şeklide girişi yapılır ve ‘sorgula’ butonuna basılır. Bu işlem ile beraber araç muayene hesaplama işlemi tamamlanmış olur. Araç muayene işlemleri ile aracınızın muayene ücretini internet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Şayet araç muayene tarihini çok daha önceden geciktirmiş durumdaysanız, bu gecikmeye bir cezai işlem uygulanmaktadır. Trafik yönetmeliğince belirlenmiş bulunan hükümlerde muayene süresini geçirmiş olan araçlar, gecikilen her ay için muayene ücreti üstüne %5 oranında fazla bedel gecikme cezası ödemektedir. Hem muayene ücreti ile beraber hem de gecikme cezası ‘toplam’ şekilde ücret ekrana gelmektedir. Bu araç muayene hesaplama işlemi ile beraber gecikme cezası ve muayene ücretini öğrenerek araç muayenesine gittiğiniz zaman muayene istasyonlarından kolayca ödeyebilirsiniz. Ödemeleri için nakit para geçerli olmakla beraber, kredi kartı ile ödeme yapılmamaktadır. Bunun yanında sizlerin güvenliği açısından muayene esnasında egzoz emisyon ölçümünü de yaptırmanız tavsiye ediyoruz. Hem sizin hem de çevre güvenliği için önemli bir konu olarak yer almaktadır.

Araç Muayene Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK