Ana sayfa Araç Araç Muayene Numarası Öğrenme

Araç Muayene Numarası Öğrenme

0
PAYLAŞ

Araçların periyodik şekilde muayenelerinin yapılması hem sürücüler için hem de trafikte yer alan diğer insanların da güvenliğini sağlayan bir olgudur. Araçlarda yapılacak periyodik bakım ve onarımları kapsamış olan araç muayeneleri hem aracın uzun ömürlü şekilde olmasına katkı yaparken, ayrıca araç kaynaklı kazaların da oranını e az indirebilmektedir. Bu nedenle devlet tarafından zorunlu hale getirilmiş olan araç muayeneleri yılın belli dönemlerinde yapılması zorunludur. Araçlarınızın muayeneye gitmesi gereken tarihi öğrendikten sonra, araç muayene randevusu almanız gerekir. Daha sonra ise aracınızın muayene günü geldiği zaman muayeneye gitmeden önce yapılmasını tavsiye edilen bazı şeyler bulunur. Bunları muayene öncesinde yaptığınız takdirde araç muayenesinden kolay bir şekilde geçersiniz. Bu durumda bir daha araç muayenesine gitmek zorunda kalmaz ve herhangi bir ekstra ücret de ödemezsiniz. Bu amaçla muayene öncesi yapılması gereken işlemleri sizler için aşağıdaki yazıda derledik.

  1. Araç muayene randevunuzu almalısınız

Muayene zamanı gelip çattığında aracın kullanıcıları, TÜVTÜRK muayene yerlerine gitmeye gerek kalmamaktadır. Artık buraya gitmeye gerek kalmadan, kendilerinin belirlemiş olduğu gün ve saat içerisinde randevu alabilmektedir. Randevular konusunda aşağıdaki yazıdan bilgi alabilirsiniz.

  1. Büyük şehirlerde yer alan istasyonlardan işlem sırası alıyorsanız, bu işlem için en az 2 saatinizi ayırmanız gerekir

3.Vergi ya da aracınızın trafik cezaları kesinlikle kontrol edilerek üzerine kayıtlı borç olup olmadığını kontrol yapılması gerekir. Bu borcu ödemeden muayeneye gitmeniz mümkün olmamaktadır.

 

Araç muayenesi öncesinde aracın borç kontrolü yapılması gerekir. Şayet trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ya da köprü, otoyol borçları bulunuyorsa randevu alsalar bile araç muayenesi yapılamamaktadır.

  1. Muayeneye girmeden önce aracın egzoz emisyon ölçümünü kontrol edilmesi gerekir

Geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçüm işleminin olmaması durumunda muayene sonucunda bu durum ”Ağır Kusur” olarak sayılmaktadır.

5.Ruhsatınızı, kimliğinizi, Zorunlu Trafik Sigortası ile beraber diğer zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Araç muayenesine geldiğini zaman, aracın ruhsatı, nüfus cüzdanınız ile beraber trafik sigortanızı almayı unutmamalısınız. Aracınız LPG/CNG’li özelliği var ise Gaz Sızdırmazlık Raporunu temin etmeniz gerekmektedir. Fakat gerekli belgenin yer almaması Hafif Kusur adı altında işleme geçecektir.

  1. Araç sizin değilse gereken belgeleri mutlaka yanınızda getirmelisiniz.

Bu araç sizin olmadığından vekalet durumunu göstermelisiniz. Bu nedenle belgeleri yanınızda getirmelisiniz.

7.Tadilat muayenesi gerçekleştirmek için buraya geleceksiniz de yine bu konu ile ilgili olan belgeleri yanınızda getirmeniz gerekir.

  1. Son olarak araç konusunda ödemelerin tamamının nakit olduğunu unutmamalısınız.

Çekici tanker, otobüs ve kamyonlar 223,02 TL

Traktör, motorlu ya da motorsuz bisikletlerde 84,96 TL’dir

9.Muayene zamanınızı ertelememeniz gerekir. Aksi durumda daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız.

2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu’nun da 35. maddede, aracın muayene süresi geciktiği zaman her araçtan, gecikme ücreti alınmaktadır. Bu ceza  %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

10.Muayeneye gelmeden önce, almanız gereken belgeleri kontrol etmelisiniz.

Araç Muayene Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Araç muayenelerinden sorumlu olarak ülkedeki tek kuruluş TÜVTÜRK’tür.  Ülkemizin 81 ilinde, 73 gezici, 197 sabit ve İstanbul ya da Antalya’da motosikletlere özel olarak 3 istasyonla beraber toplam 273 istasyonu yer almaktadır. Tüm bu araç muayene istasyonlarına sizde kolayca erişebilir ve araç muayene işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Araç muayenesi gerçekleştirmeden önce araç sahiplerinin randevu alması gerekir. Tüvtürk araç muayene randevu işlemlerini ise TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi olarak bulunan www.tuvturk.com.tr adresinden kolayca yapabilirsiniz.

Bunun yanında her türlü soru, sorgu, bilgi alma, işlem gerçekleştirmek için Tüvtürk müşteri hizmetlerinden de kolayca faydalanabilirsiniz.

Tüvtürk araç muayene numarası ise 0 850 222 88 88’dir.

Tüvtürk Online Sitesinden Araç Muayene İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK