Ana sayfa Araç Araç Muayene Randevu Alma

Araç Muayene Randevu Alma

0
PAYLAŞ

Bilindiği gibi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin kontolü için araç muayenesini zorunlu kılmaktadır. Bu yasa, tek-nik yetersizlikleri nedeni ile araçların kazaya sebebiyet vermelerini engellemek amacı ile yürürlüğe girmiştir.

Araç muayene istasyonlarında yapılan kontroller, trafik güvenliğini sağlamaktadır. Araçların düzenli olarak muayene edilmesi aynı zamanda aracın ikinci el değerini uzatırken bir yandan aracın ömrünü arttırır. Aynı zamanda bakım masraflarının azalması da sağlanmaktadır.

Araç muayenelerinin bir diğer avantajı da araç muayenesi sırasında yenilenen egzos ile aracın yakıt tasarrufu artmaktadır. Ayrıca aracın neden olduğu, hava ve gürültü kirliliği azalır.

 

Pek çok açıdan yararı görülen araç muayeneleri bu nedenle zorunlu hale getirilmiştir. Araç tipine göre muayene süreleri değişmektedir. Örneğin binek otomobiller ilk üç yaş sonunda her iki yılda bir muayene edilirken taksi gibi tüm ticari araçlar ilk bir yaştan itibaren her yıl muayene zorunluluğu taşımaktadır.

Araç Muayenesi Gecikme Cezaları

Öncelikle araç muayenesi cezasından kurtulmak için değil, aracın sağlığı için araç muayenesi yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Eskiden daha zor şartlarda yapılan araç muayeneleri, günümüzde Tüvtürk tarafından daha sağlıklı ve titiz bir şekilde, modern ekipmanlar ile gerçekleştirilmektedir.

Gecikme olsa bile araç muayenesi gecikme cezası uygulanmayan durumlar vardır elbette. Ancak araç muayenesinin gecikmesi nedeni ile genellikle ceza kesilir ve bu cezalar ikiye ayrılabilir.

  1. Trafik kontrollerine yakalanmadığı halde uygulanan cezalar,
  2. Trafik kontrollerinde polise yakalandığında uygulanan cezalar….

Yakalanmadan Uygulanan Araç Muayene Gecikme Cezaları

Son araç muayene tarihine kadar araç muayenesi yapılmadı ise, ancak trafik kontrollerinde tespit edilmediği halde araç muayene istasyonlarına giderek, geç de olsa araç muayenesi yaptırmak için başvuruldu ise gecikme süresi dikkate alınır.

Bu hesap yapılırken ay hesaplanır ve küsurat bir üst aya tamamlanır. Yani örneğin 125 günlük bir gecikme söz konusu ise gecikme tam olarak 30 günden 4 ay ve 5 gündür. Bu durumda gecikme 5 ay olarak kabul edilir. Her ay için % 5 gecikme cezası bulunan araçlarda 2017 yılında baz kabul edilen 198,24 TL üzerinden hesap yapılır.

Bu verile ışığında örneğin 125 günlük gecikmesi olduğu ve trafik kontrollerinde yakalanmadığı halde araç muayenesine giden araç için gecikme cezası 5 ay * 0,05 gecikme cezası oranı * 198,24 TL ceza bedeli şeklinde hesaplanır ki; sonuç olarak 5 * 0.05 * 198,24 = 49,56 TL olacaktır.

Trafik Polisine Yakalandığıda Araç Muayene Gecikme Cezası

Araç muayenesi gecikmeli şekilde bir çevirmeye yakalanmış olan muayenesiz araç için ilk olarak trafik polisi tarafından 2017 yılında yaklaşık 96 TL (peşin ödeme halinde 72 TL.dir) idari para cezası kesilir. Para cezası dışında araç sahibinin ehliyetine de 10 ceza puanı yazılır.

Verilen süre içinde ceza ödenmediği ve hala araç muayenesi yapılmadığı durumlarda ise araç, trafikten men edilir.

Trafikten çekme belgesi alındığı halde tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan, trafikten çekildiği tarihten itibaren gecikme cezası uygulanmaktadır. Muayene süresi kanıtlanamaz ise 1 Ocak 2015 tarihi esas alınmaktadır.

Cezasız Gecikmeli Durumlar

Araç muayenesi gecikmeli olduğu halde ceza kesilmeyen durumlar aslında genel olarak yurtdışı çalışma ya da yaşamaya bağlı durumlardır.

Yurtdışında yaşayan araç sahipleri, yurda giriş yaptıkları andan itibaren 1 ay içinde yurtiçinde bulunan aracın muayenesini yaptırdığı takdirde gecikme cezası uygulanmaz. Ancak yurda giriş süresinden itibaren verilen sürenin geçmesi durumunda gecikme cezası, trafik belgesinde yazılı bulunan geçerli muayene tarihinden itibaren yine % 5 olarak uygulanır.

Ticari faaliyetleri nedeni ile yurt dışına çıkan araçların muayeneleri de yurda dönüş yaptığı andan itibaren bir ay içinde yaptırıldığında gecikme cezası uygulanmaz. Zorunlu muayene tarihi için aracın geldiği gün kabul edilir. Ancak geçerli muayene tarihi geldikten sonra yurtdışına çıkmış araçlardan gecikme bedeli aynı şekilde alınır.

Ancak yurtdışında olduğunu ya da çalıştığını belgeleyemeyen kişiler için bu koşullar sağlanamamış demektir ve normal gecikmeli araç muayeneleri yapılır. Ayrıca turistik amaçlı yurtdışı çıkışları bu kapsamda yer almamaktadır.

Randevu Alma

Görüldüğü gibi araç muayenesi ciddiye alınan bir uygulamadır ve araç sahipleri de aracının ve kendinin güvenliğini düşünüyor ise bu işlemi ciddiye almalıdır.

Günümüzde araç muayenesi için önceden randevu alınarak işlemlerin daha kısa zamanda bitirilmesi sağlanabilmektedir. Araç muayenesi için randevular internet üzerinden alınabilmektedir.

Araç muayene randevu alma işlemleri internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Aşağıda belirtilen linke tıklandığında, randevu alma sistemine girilmiş olur. Burada yapılması gerekenler gayet basittir. Öncelikle aracın plakası ve muayenenin yapılacağı il seçilir. Devam düğmesine basıldığında çıkan ikinci ekranda ise aracın türü ve hizmet seçimleri yapılmalıdır. Randevu tarihi ve saatinin seçiminin ardından uygun muayene istasyonu bulunur. En uygun muayene istasyonu seçilerek randevu alma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Bundan sonra ise yapılacak tek şey belirtilen yer ve saatte orada olmaktır.

Araç Muayene Randevu Alma İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK