Ana sayfa Araç Araç Muayene Randevu İptali

Araç Muayene Randevu İptali

0
PAYLAŞ

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereği her araç teknik açıdan yeterli olup olmadığının anlaşılabilmesi ve varsa sorunlarının giderilmesi açısından düzenli olarak araç muayenelerini yaptırmak zorundadır.

Bu yasaya göre özel araçlar 2 yılda bir, ticari araçlar ise her yıl araç muayenesi ile yeterliliğini kanıtlamalıdır. Trafiğe çıkmakta olan her araç bu işlemleri yaptırmalıdır.

Araç Muayenesi Öncesinde Yapılması Gerekenler

 

Araç muayenesi öncesinde yapılması gereken bazı işlemler vardır. Öncelikle araç muayenesi için devletin belirlemiş olduğu araç muayene istasyonlarından, internet üzerinden ya da telefon ile bir randevu almak gerekir. Randevu işlemlerin daha kısa zamanda bitirilmesini sağlayacak ve beklemeyi engelleyecektir.

Randevu öncesinde aracın trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi cezalarının olup olmadığına bakılmalıdır. Borcu olan araçların muayeneleri yapılmamaktadır. Egzos emüsyon ölçüm kaydı da gerekir. Bu ölçüm yapılmadığı takdirde ağır kusurlu araç olarak değerlendirme sonucu çıkması ihtimali vardır. Araçta takılı bulunan LPG ya da CNG varsa, gaz sızdırmazlık raporu da gerekmektedir.

Aracın içinde ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme tüpü, stepne gibi her araçta bulunması gereken ekipmanlar da tam olarak bulunmalıdır. Yine araç ile ilgili olarak ruhsat, trafik sigortası, eğer aracı sahibinden başka biri muayeneye götürecek ise vekaletname de hazır olmalıdır.

Araç Muayenesinde Kontrol Edilen Noktalar

Aracın kullanım amacına göre farklılık gösterebilse de genel olarak sürüşü tehlikeye atabilecek tek-nik özellikler araç muayenesi sırasında kontrol edilir. Bunlar fren sistemi, direkdiyon ve direkdiyon simidi, görüş özellikleri, lambalar, yansıtıcılar ve elektrik teçhizatları, dingiller, tekerlekler, lastikler, süspansiyon, şasi ve şasi bağlantıları, zorunlu ekipmanlar, gürültü kirliliği ve seviyesinin kontrolüdür.

Ancak yolcu taşıyan araçlarda kontroller daha detaylanmaktadır. Bu araçlar daha detaylı özel kontrollerden geçerek yolcuların güvenliği sağlanmaya çalışılmaktadır.

Araç Değerlendirme Raporları

Araç muayenesi sonucunda 4 farklı değerlendirme raporu verilebilmektedir: Kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ve emniyetsiz araç.

Kusursuz ve hafif kusurlu araçların ön plakalarına muayenenin geçerlilik süresinin belirtildiği küçük bir etiket yapıştırılır. Trafik belgesinin onaylanmasının ardından da bir sonraki muayene tarihi belli olur. Aracı muayene için getiren kişiye detaylı muayene raporu verildikten sonra araç teslim edilir. Verilen rapor önemlidir, çünkü bir sonraki muayeneye bu verilen raporla gidilir.

Ağır kusurlu değerlendirmelerde araca geçici kusurlu etiketi takılır. Bu bir ay içinde aracın onarılıp, tekrar muayeneye gitmesi gerektiği anlamını taşımaktadır. İkinci muayene aynı istasyon tarafından ücretsiz olarak yapılır. Bir ay içinde muayene tekrarlanmaz ise araç ücretli olarak muayene edilir. Eksikler tamamlanmadığı sürece muayene tamamlanmamış demektir.

Emniyetsiz araçlarda ise durum daha da ciddidir. Aracın durumu öncelikle en yakın trafik zabıtasına bildirilmektedir. Araç muayenesi onaylanmaz ve bir ay içinde ikinci bir muayene gerekir. Bu arada eksikler tamamlanmadığı takdirde, muayene tamamlanmış olarak kabul edilmez.

Bu nedenle muayene sonrasında verilen rapor dikkatlice incelenmeli ve verilen evrakların eksiksiz olduğuna emin olunmalıdır.

Kısacası aracın emniyetsiz olarak etiketlenmemesi için öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Bu eksiklerin tamamlanması bazen zaman alabileceğinden, alınan araç muayene randevusunun iptal edilmesi ya da ertelenmesi gerekebilir. Bu durumlarda araç muayene randevu iptali birkaç şekilde yapılabilir.

Burada unutulmaması gereken bir nokta vardır: Bir plaka ile ilgili olarak yılda üç kez randevu iptali olur ise, o yıl içinde bir daha bu araca randevu verilmez. Bu nedenle araç muayene randevularında iptal ve değişiklik durumlarında dikkatli olunmalıdır.

Randevu İptali

Araç muayene randevu iptali ilk olarak internet üzerinden e-Devlet sisteminden yapılabilir. Bunun için yapılması gereken tel şey aşağıda verilmiş olan e-Devlet araç muayene iptali linkne tıklamaktır. Ancak her e-Devlet girişinde olduğu gibi bu işlemde de bir e-Devlet şifresi gerekmektedir. Eğer bir e-Devlet şifresi yoksa, PTT yolu ile şifre edinilmelidir. Linke tıkladığınızda kimlik doğrulamasının ardından e-Devlet sistemine girerek araç muayene randevu iptali kolayca sağlanabilmektedir.

Bir diğer yöntem telefon ile randevuyu iptal etmektir. Burada önceden alınmış olan randevuyu iptal etmek gibi yeni bir tarihe randevu almak da mümkün olabilmektedir. Randevu değişiklik ve iptali için kullanılabilecek olan telefon numarası 0888 233 96 11 dir.

Bir diğer seçenek ise web adresinden Tüvtürk sistemi ile randevu iptalidir. Şifresiz ve önceden kayıt olmaksızın Tüvtürk sistemine giriş yapıldığında araç muayene randevu sistemi kolayca bulunabilir. İlgili sayfa açıldığında ilk olarak aracın plakası ve şehir bilgileri girilir. Devam düğmesine tıklandığında ikinci sayfaya geçilir.

İlgili aracın resmi borç dökümü ekrana gelecektir. Vergi, OGS ya da ödenmemiş trafik cezaları var ise ödenmelidir. Devam düğmesine basılarak bir sonraki ekrana geçilir. Burada daha önceden alınmış olan randevu kaydı görüntülenir. Detaylar için aracın sahibinin soyadı girilir. Devam düğmesinin ardından açılan sayfadan istenildiği şekilde güncelleme, düzenleme ya da iptal işlemi gerçekleşebilir.

Tüvtürk Araç Muayene İptali İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

E-Devlet Araç Muayene İptali İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK