Ana sayfa Araç Araç Muayene Sorgu

Araç Muayene Sorgu

0
PAYLAŞ

Araç muayenesi araç sahipleri için büyük önem taşımaktadır. Muayenesini düzgün gerçekleştirmeyen araçlarda bir takım sıkıntıların oluşması nedeni ile bazı tehlikelere de açık olmaktadırlar. Bu yüzden her zaman araç muayenesi işlemlerini yapmamız gerekmektedir. Araç muayeneleri ile beraber aracınızın trafiğe çıkıp çıkamayacağı, ne tür problemlerin olduğunu, gerekli teknik onarım işlemlerinin yapılması ve daha birçok konuda işlem uygulanarak aracınızın akabinde sizlerin ve yolcuların da güvenliği teminat altına alınmaktadır. Araç muayenesi periyodik olarak her ay gerçekleştirilir. Ve bu araç muayeneleri her araç sahibinin yaptırması zorunlu olduğu bir uygulamadır.

Araç muayenesini gerçekleştirmeyen araçlara cezai işlem uygulanmaktadır. Araçlar muayene yapılması konusunda Tüvtürk muayene istasyonların götürülür. Türkiye’de muayene yapıldığında geçerliliği bulunan tek kurum ise Tüvtürk olmaktadır. Bu istasyonlar üzerinde muayenesini yaptıran araçların muayene bilgileri araç sahiplerinin ruhsatına yazılmaktadır. Eğer düzenli araç muayenesini gerçekleştirmeyen bir sürücünün ruhsatına bakıldığı zaman durum tespit edilerek aracına veya ehliyetine el konulmaktadır. Bu nnedenle araçlarınızın muayenelerini düzgün bir şekilde yaptırmanız son derece önemlidir. Araçlarınızın muayene tarihlerinin ne zaman olduğu ya da olacağını araç muayene sorgu faaliyetleri ile kolayca yapabiliyorsunuz. Araç muayene sorgu işlemleri konusunda Tüvtürk online intenet sitesinden ya da E-Devlet online internet sitesinde kolayca yapılabilmektedir.

Araç Muayene Sorgu İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Araç muayene sorgu faaliyetlerinin Tüvtürk’ün online internet sitesinden üzerinden anında yapabilirsiniz. Bu amaçla araç muayene sorgu uygulamasını başlamak için aşağıdaki linke tıklayarak siteye giriş yapın. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran çıkmaktadır.

Bu ekran üzerinden boşluklu yerlere gerekli bilgiler girilmesi gerekir. Bu amaçla ilk olarak ‘plaka numarası’ girilir. Daha sonra ise muayene numarası girilir. Resimde verilmiş olan kodlar da büyük küçük harf özelliği dikkatli bir şekilde girilir ve ‘sorgula’ butonuna basılır. Bu işlemin hemen ardından ise araç muayene sorgu işlemi tamamlanmaktadır.

Araç muayene sorgu işlemi konusunda aracınızın muayene sonucunu ve ilgili tüm muayene bilgilerine sizde kolay ve hızlı bir şekilde anında ulaşabilirsiniz.

Diğer bir araç muayene sorgu faaliyeti ise de E-Devlet online internet sitesi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E-Devlet online internet adresi üzerinden araç muayene sorgu işlemlerini yapmak için ilk olarak alt bölümde verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza aşağıda verilen ekran çıkmaktadır.

Bu kısımda araç plaka numarası, trafik tescil belgesinin seri numarası ve muayene rapor numaralarından biri girilerek sorgula butonuna basılır. Bu işlem ile beraber araca ait muayene bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Araç muayenesi gerçekleştirmeden önce muayene için randevu almak oldukça önemlidir. Alınan muayeneler ile beraber size verilen gün ve saatte muayene istasyonları üzerinde bekleme yapmadan anında araç muayene işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Araç muayenelerinizi 0850 222 88 88 numaralı Tüvtürk müşteri hizmetlerini arayarak anında randevunuzu alabilirsiniz. Ya da Tüvtürk’ün online internet adresi üzerinden de randevu alabilirsiniz. Size verilmiş olan gün ve saatte gerekli belgeler ile birlikte araç muayene istasyonlarına giderek araç muayenesini kolayca yaptırabilirsiniz.

Araç Muayene Sorgu İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

E-Devlet Üzerinden Araç Muayene Sorgu İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK