Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Araç Muayene Vize Cezası

Araç Muayene Vize Cezası

0
PAYLAŞ

Araç muayenesi, halk arasında araç vizesi olarak tabir edilmektedir. Araç muayenesi, belirli aralıklarla düzenli olarak yaptırılmalıdır. Zorunlu olarak yaptırılan bu muayenelerde araç hem iç hem de dış bakıma girmekte, eksik veya bakım gerektiren parçaları tamamlanmakta bu şekilde trafiğe çıkmasına izin verilmektedir. Muayeneyi geçemeyen araçlar, sorunları giderilip eksikler tamamlanana kadar tekrar muayeneye girmeye devam etmekte, bu sürede trafiğe çıkışına izin verilmemektedir. Devlet tarafından araç muayenesi ile yetkilendirilmiş tek kuruluş, Tüvtürk’tür.

Araç muayene vize cezası, iki farklı şekilde tespit edilebilmektedir. Eğer bir aracın muayene tarihinin geçtiği istasyonlarda tespit edilirse bu durumda sürücüye ceza kesilmektedir. Trafikte yakalanmadığı için muayene gecikme cezası ödemeyeceğini düşünen sürücüler yanılmaktadır. Çünkü tekrar araç muayenesi için herhangi bir istasyona gidildiğinde geçirilen süre tespit edilerek cezai yaptırım uygulanmaktadır. Son muayene ile arada geçen süre hesaplanarak muayene ücreti araç sahibinden istenmektedir. Eğer çok uzun bir süre söz konusu ise aracın trafikten çekilmesi de uygun görülebilmektedir. Ayrıca Tüvtürk tarafından zamanında araç muayenesine gitmemiş, araç muayenesi gecikmiş araçlar için gecikmenin olduğu her ay içi %5 oranında faiz de uygulanmaktadır. Araç sahiplerine kesilen bu ceza muayene istasyonlarında araç sahipleri tarafından ödenmektedir. Tüvtürk resmi web sitesinde de kişiler muayene gecikme cezası olup olmadığını kontrol edebilmektedir.

Ayrıca araç bir süre trafikten çekilmiş ve bir süre sonra trafiğe tekrar verilmişse bu süre içerisinde muayene gecikme cezası uygulanmamaktadır. Bu trafikten çekilme dönemi resmi belgeler ile ispatlanmalıdır.

 

Karayollarında yapılan çevirme uygulamalarında araç muayenesi yapılmadığı tespit edilmesi durumunda sürücülere 96 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Peşin ödenmesi durumunda %25 ceza indiriminden sürücüler faydalanabilmektedir. Para cezası ile birlikte sürücü ehliyetine de 10 ceza puanı yansıtılmaktadır. Öte yandan belirtilen sürede araç muayenesi yaptırmamak, aracın trafikten men edilmesine de sebep verebilmektedir.

Araç Muayene Vize Cezası İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK