Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Araç Muayenesi Gecikme Cezası

Araç Muayenesi Gecikme Cezası

0
PAYLAŞ

Trafiğe çıkan araçların düzenli olarak araç muayenelerinin yaptırılması, araçların uzun ömürlü olması ve güvenle kullanılması için önemlidir. Düzenli periyotlarla belirlenen bu araç muayenelerinde araç hem içten hem dıştan bakıma sokulmaktadır. Kişilere, her araç muayenesi yaptırdıktan sonra bir rapor verilmektedir. Türkiye genelinde araç muayenesi ile ilgili yetkili kuruluş olarak Tüvtürk belirlenmiştir. Eğer verilen araç muayene raporunda araç muayeneden geçemediyse trafiğe çıkması da engellenmektedir. Tüm eksikler ve sorunlar giderilene kadar araç muayenesi yenilenmesi gerekmektedir.

Mutlaka yaptırılması gereken araç muayenesi her araç sahibi tarafından aynı önemle önemsenmemekte, bazen geciktirilebilmektedir. Gereken tarihte muayeneye gitmemiş araçlar için yaptırım uygulamaktadır. Araç sahiplerinden muayene yaptırmadıkları her ay için %5 oranında faizli ceza bedeli alınmaktadır.

Araç Muayenesi Gecikme Cezası Nasıl Hesaplanır?

 

Tüvtürk resmi web sayfasından sorgulama yapılarak araç muayenesi cezaları sorgulanabilmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra araç cinsini seçip boş alanları doğru ve eksiksiz doldurarak ücretsiz olarak sorgulama işlemini kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Sitede boş alanları nasıl doldurmanız gerektiği de gösterilmekte, bu detaylara özen göstermeye dikkat edilmelidir.

Araç tiplerine göre aylık gecikme bedeli de değişkenlik göstermektedir. Araç muayene bedelleri, araç muayene istasyonlarında nakit olarak ödenmektedir.

Eğer araç bir süre trafikten çekilmiş ve süre sonunda tekrar trafiğe çıkarılmışsa trafikten çekildikleri süre için araç muayene gecikme cezası uygulanmamaktadır. Bu durumun gerçekleşmesi için belgelenmesi gerekmektedir.

Araç Muayene Gecikme Cezası İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK