Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Araç Plaka Borç Sorgulama

Araç Plaka Borç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Araç sahibi olmak isteyen vatandaşların ilk yapması gereken şey dolandırıcılık mağduru olmamak için aracın borç bilgilerini sorgulatmaktır. Günümüz teknolojisi sayesinde bu işlem evden çıkmadan, bilgisayar başında kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ancak bu noktada en önemlisi güvenilir ve doru bilgilere ulaşmaktır ki; araç plaka borç sorgulama işlemlerinde doğru adres online Tramer sorgulama portalı ya da sms merkezidir. Alınacak aracın son sahibinin kimlik bilgileri ve plaka ile aracın geçmişi tam olarak öğrenilebilmektedir.

Öğrenilmek istenen aracın borçları ise Gelirler Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinden faydalanılabilir. Ancak burada plaka dışında araç sahibinin kimlik numarası, aracın özel bir araç olup olmadığı ve aracın tescil tarihi bilgisi gerekmektedir. Bu bilgiler, doğal olarak aracın o anki sahibinin bilgileri olacağından borç sorgulamak için satıcı ve alıcı birlikte bu sorguyu yapmalıdır ya da alıcı satıcının kimlik numarası gibi özel bilgilerini bilmek zorundadır. Ancak bu bilgilerin tamamı mevcut ise araca ait trafik cezaları, gecikmiş vergi borcu ve yapılmamış sigortaları var ise hepsi öğrenilebilmektedir. Üstelik de en doğru ve resmi şekilde….

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Üzerinden Plakadan Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

 

Trafik Cezası Sorgulama

Araca ait bir trafik cezasının olup olmadığını kontrol etmek için Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtla-rından bilgi alınabilir. Bunun için öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinden plakadan trafik cezası sorgulama seçimi yapılmalıdır. Açılan sayfada araç sahibinin isim, soyisim ve kimlik numa-rası yanında plaka da belirtilerek DOĞRULA düğmesine tıklanır. Böylece cezalar sayfası açılır.

Cezalar sayfasında farklı seçimler olmakla birlikte amaç eğer plakaya yazılan bir ceza olup olmadığını öğrenmek ise “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması” seçimi yapılmalıdır. Böylece araca yazılan bir trafik cezası var ise burada listelenir.

Aynı sayfadan mtv borç sorgulaması da yapılabilmektedir. Ancak MTV borcu sorgulamanın başka bir yolu daha vardır.

Araç Plaka Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

EGM Resmi Sitesinden Trafik Ceza Sorgulama İşlemine Başlamak için TIKLAYINIZ!

MTV Borç Sorgulaması SMS ile Yapmak ve Ayrıntıları için TIKLAYINIZ!

MTV Borç Sorgulama

MTV borcu sms yolu ile de öğrenilebilir. Mobil telefon şebekesi fark etmeksizin Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan mtv borcu öğrenilebilir. Bunun için “MTV plaka tesciltarihi kimlikno” yazılarak 1189’a gönderilebilir.

Örneğin MTV 06GIB89 18082010 12345678901 yazılmalıdır. Gelen cevap ise şuna benzer şekilde olacaktır: “2010/1-2 e ait toplam borcunuz ……… TL. Ayrıntı için MTV AYRINTI yazıp 1189’a gönderiniz.” Örnek cevap mesajından da anlaşılacağı gibi detay bilgiler için tekrar bir sms yazılmalıdır.

Gelir İdaresi Bakanlığı’nın Resmi Sitesine Ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Sigorta Gözetim Sisteminden Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK