Ana sayfa Araç Araç Plaka Sorgulama

Araç Plaka Sorgulama

0
PAYLAŞ

Araç sahipleri araçları hakkında tüm detaylı bilgilere artık internet sayfası üzerinden online olarak kolay ve hızlı bir şekilde hiçbir kuruma gitmeksizin erişim sağlayabilmektedir. Son zamanlarda araçlar ile ilgili yapılan sorgulamalar içerisinde en fazla yapılan sorgulamalar araç plaka sorgulama işlemidir. Bu sorgulama online işlemler ile kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Araç plaka sorgulama işlemi, sorgulanan araca ait pek çok bilgiye kolay bir şekilde erişim sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Araç kullanımı ve araç kullanan kişi sayısı günümüzde nüfusumuz ile doğru orantılı olarak hızla artış göstermiştir ve buna istinaden araç alım ve satım işlemleri de günden güne artış göstermektedir. Araç alım satım işlemleri yapılırken araç bilgilerini elde etmek oldukça önemlidir. Aracın hasar bilgisi, kayıp-çalıntı olma ihtimali gibi pek çok bilgi özellikle 2.el araç alım ve satım işlemlerinde büyük ölçüde önem taşımaktadır. Sıfır araç alınırken bir sıkıntı olmasa da ikinci el araç işlemlerinde sıkıntıya girmemeniz adına güvenilir bir yerden araç satın almaya dikkat etmeniz gerekmekte ve satın alacağınız araç ile ilgili araç plaka sorgulama işleminizi mutlaka gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu sorgulama işlemi ile araç hakkında pek çok bilgiye erişim sağlayabilirsiniz. Çünkü piyasada yer almakta olan araçların hasar kaydı ile ilgili bilgi veren kişinin güvenilirliği kesin değildir ve çoğu zaman doğru olmayabilir. Bu sebepten dolayı kendi güvenliğinizi araç plaka sorgulama işlemi ile kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama işlemi sorgulama yaptığınız aracın geçmişe yönelik olarak trafik cezası var mı, araç kazalı mı, tramer kayıtlarında herhangi bir sorun var mı ve kasko var mı gibi pek çok sorunuzun cevabına erişim sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Bu sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi ile internet üzerinden online olarak kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu işlem için ilk olarak yazımızın sonunda yer almakta olan paylaştığımız bağlantı linkine tıklayınız. Sonrasında ise gelen sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa üzerinden ilgili kutucuklara T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Girdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamanız gerekmektedir.

 

E-Devlet Şifresi İle Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama işleminin araçlar hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere erişim sağlamanıza yardımcı olan bir uygulama olduğundan bahsettik. Ancak E-devlet plaka sorgulama işlemi ise resmi sistem üzerinde araç sorgulama işlemidir. Araç plaka sorgulama işlemleri, daha önceki yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilirken son dönemde gidilen karar değişikliği ile araç plaka sorgulama işlemlerin E-devlet internet sitesi üzerinden adıma tescilli araç sorgulama adı altında sorgulanmaya başlanmıştır. E-devlet araç plaka sorgulama işlemleri bireylerin sadece kendi araçları ile ilgili bilgilere erişim sağlayabilecekleri bir site şekilde tasarlanmıştır. E-devlet sistemine giriş sağlayarak bu hizmetten faydalanabilmeniz için ise E-devlet giriş şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer daha önceden mevcut bir E-Devlet şifreniz yok ise sorgulama işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. E-devlet sisteme giriş şifresini ilk defa satın alacak olan vatandaşlar, herhangi bir merkez PTT şubesine bizzat giderek kendilerine ait şifreyi kolay bir şekilde temin edebilirler. Bu şifre T.C. kimlik numaranıza özel olarak sisteme tanımlanmaktadır. Şifreye sahip olabilmek için işlem ücreti olarak 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. İlk olarak satın aldığınız giriş şifresini sistem üzerinden size özel olacak bir şekilde tasarlama olanağınız bulunmaktadır. Bu şifrenin belli bir kullanım süresi yoktur ve şifrenizi unutmadığınız süre boyunca sürekli olarak aktif bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. E-Devlet şifresini unutan kişiler ise tekrar PTT şubelerine giderek yeni bir şifreye sahip olabilirler.

E-devlet internet sitesinin araç plaka sorgulama işlemlerinin, ilgili resmi sayfadan bir kolay şekilde yapılabilmesi için yazımızın son kısmında yer almakta olan bağlantı linkine tıklayarak ilgili siteye giriş sağlayabilirsiniz. Araç plaka sorgulama işlemlerinin artık adıma tescilli araç sorgulama başlığı adı altında değişerek hizmet verdiğini daha önce söylemiştik. Bu buton yardımı ile açılacak olan sayfa da adıma tescilli araç sorgulama sayfasıdır. Adıma tescilli araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için ilk işlem olarak kimlik doğrulama butonunu kullanarak site tarafından ilgili güvenlik sayfasına yönlendirilmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimden yer almakta olan bilgilerden faydalanarak E-devlet kimlik doğrulama sayfasına otomatik olarak kolay bir şekilde yönlendirilebilirsiniz.

Yeniden yönlendirileceğiniz kimlik doğrulama sayfasında sorgulama işlemini gerçekleştirecek olan kişinin bilgileri sistem tarafından talep edilmektedir. Sorgulama işlemi yapacak olan kişiden istenen bu bilgiler TC kimlik numarası ve E-devlet giriş şifresidir. Bu bilgilerin eksik ya da hatalı olması sonucu siteye erişim sağlanamaz. Bu iki ana bilgiyi sistemde aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi ilgili alanlara eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra sisteme giriş yap butonunu kullanarak araç plaka sorgulama işleminin yapılacağı resmi internet sayfasına direk olarak erişim sağlamış olursunuz.

Sistem tarafından belirtilen alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak araç plaka sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde kolayca tamamlamış olursunuz.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Resmi Sitesinden Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama işlemi ile birlikte satın alacağınız aracın plakasının tüm bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz. Eğer satın almış olduğunuz aracın üzerine kayıtlı cezaları sorgulamak istiyorsanız, İnternet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğünün internet araç plaka sorgulama işlemini gerçekleştirerek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sitesinin ana sayfasında yer almakta olan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini seçtikten sonra sorgulama yapmak isteyen kişinin kimlik bilgilerini girmesi sistem tarafından zorunlu tutulmaktadır.

Bu sayfaya sorgulama yapacak olan kişinin kimlik bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Bu kimlik bilgileri ise sorgulama işlemini yapacak olan kişinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı bilgileridir. Sistem tarafından istenen ve girilmesi zorunlu tutulan bu bilgileri belirtilen bölümlere eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra Doğrulama butonuna tıklamak gerekir. Sonrasında ise karşınıza sorgulama seçenekleri belirecektir. Bu sorgulama seçenekleri içerisinden araç plakasına yazılan cezaları sorgulamak istiyorsanız ceza sorgulama seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Karşınıza gelecek bu ekran üzerinden ise araç plaka numarasını ve tescil belge seri numarasını girdikten sonra araç plaka sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Sigorta Bilgi Gözetim Merkezinin İnternet Sitesinden Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer satın almak istediğiniz aracın üzerinde daha önceden oluşan bir hasar kaydı olup olmadığını, aracın önceden bir değişen bir parçasının olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Araç hasar kaydı sorgulama işleminizi internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesi üzerinden araç hasar kaydı sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ana sayfa üzerinde yer almakta olan sorgulamalar bölümünden kaza tespit tutanağı sorgulama seçeneğini seçtikten sonra karşınıza 3 tane sorgulama seçeneği gelecektir.

Eğer sorgulama yapmak isteyen kişinin sigortalı T.C. kimlik numarasını biliyorsanız sigortalı T.C. kimlik numarası ile sorgulama, vergi kimlik numarasını biliyorsanız vergi kimlik numarası ile sorgulama, T.C. kimlik numarası biliyorsanız T.C. kimlik numarası ile sorgulama seçeneğini kullanarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde sistem tarafından belirtilen bölüme yazdıktan sonra resimde verilen karakterleri büyük küçük harf durumuna dikkat ederek gösterilen ilgili bölüme yazdıktan sonra mavi ile belirtilen Ara butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Yaptığınız bu işlem ile araç plaka sorgulama işleminizi, aracınıza kayıtlı herhangi bir kaza ya da ceza söz konusu olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

Aracın tüm sigorta bilgilerini ise tramer sorgulama işlemi ile birlikte kolayca öğrenebilirsiniz. Tramer sorgulama işlemini de diğer sorgulama işlemleri gibi internet sayfası üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Site üzerindeki sorgulamalar bölümünden trafik poliçe sorgulama seçeneğini seçtikten sonra yine karşınıza 3 tane farklı sorgulama seçeneği çıkacaktır. Bu 3 sorgulama seçeneğinden herhangi birisini seçerek sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu sorgulama seçeneklerinden size en uygun olan seçeneği seçtikten sonra ve sistem tarafından istenen bilgileri belirtilen alana yazdıktan sonra güvenlik kodunu da yazarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi GSM Operatörleri İle Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin oluşturmuş olduğu 5664 uygulaması aracılığı ile tüm vatandaşların araç plakasından sorgulama yapabilmeleri hedeflenmiştir. Bu işlemler araç hasar, araç detay, değişen parça, poliçe, kaza mağdur, hayat poliçe ve poliçe vade hatırlatma gibi pek çok seçeneklere hiçbir aracı kuruma gerek kalmaksızın mobil telefonlar aracılığı ile elde edilmesi hedeflenmiştir. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi bütün GSM operatörleri ile anlaşmalı olarak oluşturulmuş olan SMS projesi ile kişiler yalnızca bir mesaj ile arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını, eğer bir kazaya karıştılar ise kaza tespit tutanaklarının durumunu, vefat etmiş kişilere ait hayat sigortası bilgilerini ​ve trafik poliçesine ait vade hatırlatma bilgilerine kolay bir şekilde erişim sağlayabilirler. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatörleri üzerinden 5664’e mesaj atarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeleri yeterlidir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin oluşturmuş olduğu 5664 SMS sorgulama hizmeti ücretli bir hizmettir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 6 TL olarak belirlenmiştir.

Araç plaka sorgulama işleminden aracınıza kayıtlı herhangi bir hasar işlemi olup olmadığını sorgulamak için Plakayı yazarak, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE operatörleri fark etmeksizin tüm operatörler üzerinden 5664’e mesaj göndererek sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracın plakası değişmiş olsa dahi, hasar geçmişi anında cep telefonunuza SMS ile gelecektir.

Eksper Raporu bulunmakta olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA yazıp boşluk bırakarak PLAKA yazıp boşluk bırakarak HASAR TARIHI yazarak 5664’e mesaj atarak araç plaka sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Detay Bilgisi Sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için DETAY yazıp boşluk bırakarak sonrasında ise sorgulama işlemini gerçekleştirmek istediğiniz plaka numarasını yazarak, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE operatörleri fark etmeksizin 5664’e SMS olarak gönderin. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olarak bulunduğu süre bilgileri anında cep telefonunuza SMS ile bildirilecektir.

Değişen Parça Bilgisi Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ise  PARCA yazıp boşluk bırakarak, plakayı yazıp boşluk bırakarak, kaza tarihini yazın TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE tüm GSM operatörleri fark etmeksizin 5664’e SMS olarak göndererek sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde kolayca tamamlayabilirsiniz. Aracın kazaya ait eksper raporunda yer almakta olan parça bilgileri anında cep telefonunuza SMS ile bildirim olarak gelecektir.

Tutanak Bilgisi Sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için ise; Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu için: KTT yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE tüm GSM operatörlerinden 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Bu işlemle kazaya karışanların kusur oranları cep telefonunuza kısa bir süre içerisinde bildirim olarak gelecektir.

Poliçe Bilgisi Sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için ya da trafik ya da kasko poliçenizin yürürlükte olup olmadığını bu hizmet sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde anında öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda trafik poliçenizin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçenize uygulanmış hasarsızlık indirim oranının ne kadar olduğunu sorgulamak için cep telefonunuzun mesaj bölümüne TRAFIK ya da KASKO yazarak boşluk bırakın, plakayı yazın. Daha sonra ise bu sorgulama mesajını tüm GSM operatörlerinden 5664’e kısa mesaj olarak gönderebilirsiniz. Bu işlem sonrasında ise araca ait poliçe bilgileri anında cep telefonunuza SMS olarak bildirilecektir.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi E-Devlet ile Gerçekleştirmek İçinTIKLAYINIZ!

Emniyet Genel Müdürlüğü Resmi Sitesinden Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin İnternet Sitesinden Araç Plaka Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK