Ana sayfa Trafik Araç Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

Araç Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

0
PAYLAŞ

Araç trafik sigortasıyla birlikte aynı zamanda muayenesi de trafiğe çıkmadan önce kesinlikle yapılması gereken en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Hem araç trafik sigortası hem de araç muayenesi başlı başına önemli olan durumlardır. Eğer ki bu iki uygulamadan en az birini bile yaptırmadıysanız aracın trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Bu nedenle de bu tür kontrol sürelerinin tespit edilmesi son derece büyük önem arz eder. Bu tür sorgulama işlemleri artık internet üzerinden gerçekleştirilebilen ve son derece de basit, hızlı ve kaliteli şekilde gerçekleştirilen hizmetlerden olmaktadır. Poliçe sorgulama sadece araç sahiplerine sunulmuş olan hizmetlerden olmaktadır. Bu sorgulama sistemleri sayesinde araç sahipleri kendi araçlarının trafik poliçeleri hakkında tüm detaylı bilgileri alabilir ve aynı zamanda poliçelerin başlama ve bitme tarihlerini de öğrenebilirler. Peki, Araç poliçesi nasıl sorgulanır? Bu sorunun cevabı iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Öncelikle isterseniz Sigorta Birliği ve Gözetimi Merkezi resmi internet sitesi üzerinden sorgulama işlemlerini yapabileceğiniz gibi aynı zamanda E – Devlet sistemi üzerinden de tüm araç poliçesi sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yazımızın içerisinde bu sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleşeceği konusunda derinlemesine bir bilgi paylaşımı yer almaktadır. İşte ilk olarak araç poliçesi nasıl sorgulanır sorusuna bakacağız.

E-Devlet Araç Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

Tüm devlet kurumları vatandaşa bilgi aktarmak için internet sistemine geçiş yaptı. Bu sayede yığılmalar olmadan, beklemeden ve hiçbir şekilde zaman kayıpları yaşanmadan hızlı, güvenli ve kaliteli bir bilgi sorgulama sistemi geliştirilmiş oldu. Bu sistem E – Devlet sistemi olmaktadır. E – devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikle bir şifrenizin olması gerekir. İlk defa giriş yapacak olanlar e – devlet şifresini herhangi bir postaneden 2 TL karşılığında alabilir ve direkt olarak bu şifre ile giriş yapabileceği gibi aynı zamanda bu şifreyi değiştirerek de kullanabilir. Alınan bu e – devlet şifresinin iyi bir şekilde saklanması gerektiği de unutulmamalıdır. E – devlet sisteminin internet adresine girdiğiniz anda ilk olarak kaşınıza ‘Kimliğimi Doğrula’ sekmesi çıkacaktır. Bu sekmeyi tıklamanız gerekmektedir.

 

Kimliğimi Doğrula sekmesini tercih ettikten sonra ise öncelikle T.C Kimlik numarası ile E – Devlet şifresinin istenen alanlara doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılması gerekmektedir. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap sekmesini tıklar ve sonrasında da araç poliçesini sorgulama ekranına ulaşmış olursunuz.

SBM Araç Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

SBM yani Sigorta Birliği ve Gözetim Merkezi yardımı ile de araç poliçesi sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun içinde direkt olarak SBM internet sitesine giriş yapabilir ve buradan basit yönlendirmeler ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem dahilinde 3 farklı sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemlerden öncelikle sorgulama yapmak için T.C kimlik numarasını ve aracın plaka numarasının girişinin yapılması yeterli olacaktır. Bu işlemler yapıldıktan sonra direkt olarak sorgulama ekranına geçiş yapılmaktadır. Ayrıca araç plaka numarası ve vergi kimlik numarası ile de sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Diğer bir araç poliçesi sorgulama işlemleri ise sigorta bilgileri ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem ile sigorta poliçesi sorgulaması yapacaksınız öncelikle sigorta şirketinin adı, acente numarası, poliçe numarası ve ilaveten de yenilme numarası gibi ayrıntı bilgileri de girmeniz gerekecektir. Bu işlem adımlarını gerçekleştirdikten sonra da sitenin alt kısmında yer alan Ara şeklinde duran butona tıklamanız gerekmektedir. Böylece araç poliçesinin nasıl kolay, hızlı, pratik ve güvenli bir şekilde sorgulanabileceği, hakkındaki her şeyin öğrenebileceği bir sistemi anlatmış olduk.

E-Devlet Araç Poliçesi Nasıl Sorgulanır İçin TIKLAYINIZ!

SBM Araç Poliçesi Nasıl Sorgulanır İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK