Ana sayfa Araç Araç Rehin Sorgulama

Araç Rehin Sorgulama

0
PAYLAŞ

İnternet üzerinden araçların rehinlik durumu olup olmadığı öğrenilebilir. Ancak son yapılan düzenlemelere göre kişilerin özel bilgilerinin korunması gereği herkes istediği her aracın bilgilerine ulaşamayabilir. Ama kişinin kendi üzerine kayıtlı olan araç ile ilgili sorgulamalar yapmaları mümkündür.

Rehin Sorgulama Neden Gerekli?

Vatandaş kredili olarak taşıt alabilir. Banka kredisi alınarak sahip olunan bu tür araçlar kredi nedeni ile ipotek altına alınır. Bu borcu bitinceye kadar o aracın satılamayacağı anlamına gelmektedir.

 

Gün gelip de kredi borcu ödendiği halde, yaşanan bir karışıklık ya da dikkatsizlik nedeni ile aracın ipoteği kaldırılmamış olabilir. Tüm borcu ödendiği halde araç hala ipotekli görünebilir. Bu tür du-rumlarda bankaya durumun bildirilmesi ve rehinlik durumunun sonlandırılması gerekmektedir. Aksi takdirde istense de aracın satışı yapılamaz. Bu nedenle araç rehin sorgulama işlemi kullanılabilir.

Mobese sistemlerinin gelişmesi ile birlikte araçlara, herhangi bir kontrol noktasında incelenmeden, sadece mobese kameraları yolu ile ceza kesilebilmektedir. Bu cezalar çeşitli sebepler ile sürücüye ulaşmamakta ya da geç ulaşmaktadır. Bu durumlarda da gecikmeye girmemek adına, kişinin kendi aracında cezasının olup olmadığını kontrol etmesi ya da rehinlilik durumunun kaldırıldığına dikkat etmesi ve durumları kendisi incelemelidir.

Rehinli Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Son düzenlemelere göre rehinli araç sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan, araç borç öğrenme aracı sayesinde öğrenilebilir. Ancak dikkat edilmelidir ki borç öğrenme servisinde motorlu taşıtlar vergisi borcu, ipotekli kredi borcu ya da plakaya yazılmış olan cezalar bulunabilir.

Yine tüm resmi işlemlerde olduğu gibi bu işlemler de www.turkiye.gov.tr web sitesinden gerçekleştirilebilir. Ancak artık sorgulama kimlik numarası ve tescil tarihi gibi bilgiler girilerek öğrenilebilir.
Sonuç olarak ÖTV ve KDV’nin yüksek oluşu nedeni ile vatandaşlarının çoğunun seçtiği yol olan 2. el araç satışlarında sıkıntı yaşamamak, yüksek borçları olan bir aracı satın almamak için gerekli tedbirler alınmalı ve aracın borcunun olup olmadığı incelenmelidir. Araç satışlarında da kredi borcu nedeni ile satışınızın iptal olmasını engellemek adına yine araç rehin sorgulama mutlaka yapılmalıdır.

Araç Rehin Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK