Ana sayfa Araç Araç Ruhsat İşlemleri

Araç Ruhsat İşlemleri

0
PAYLAŞ

Ülkemizde araç sahibi olmak isteyen pek vatandaşımız yer almaktadır. Araç satın almak için karşılığında sahip olduğunuz aracın özelliğine göre belirli miktar para veriyoruz. Fakat aracı para karşılığında almakla iş bitmemektedir. Aracı satın aldıktan sonra yapılması gereken önemli uygulamalar yer almaktadır. Bu işlemlerden bir tanesi de aracın ruhsatını alma işidir. İster yeni satın aldığınız araç ister ikinci el alınan araç fark etmez ruhsat aracı alan üzerine olması gerekir. Alt kısımda sizlere yeni satın alınan araç ve ikinci el satın alınacak olan araç ruhsat işlemleri nasıl olacağını söyleyeceğiz.

Yeni Satın Alınan Araç Ruhsat İşlemleri

Yeni satın almış olduğunuz bir aracın ruhsatını çıkartmak için ilk olarak aracın vergileri bayi tarafından yatırılır. Bayi ise aracın faturasını kesmektedir. Fatura işlemi tamamlandıktan sonra araç faturası, özel tüketim vergisi ile beraber aracın teknik belgesi ve trafik sigortası getirilerek trafik şubesine başvurulur.

 

İkinci El Satın Alınan Araç Ruhsat İşlemleri

—Vergi dairesinden alınacak olan vergi ilişik kesme belgesi.

—Noter aracılığıyla yapılmış olan satış senedi.

—Alınan araca ait bulunan Tescil ve Trafik belgeleri.

—Alıcının yapması zorunlu olan Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası.

İkinci el alınmış olan araçlarda alım satım işlemleri noterde yapılır. Bunun için aracı satan ile beraber aracı alan vatandaşın notere gitmesi gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK