Ana sayfa Araç Araç Şase Numarası Sorgulama

Araç Şase Numarası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde aktif şekilde bulunan bütün araç modellerinde şase numarası yer almaktadır. Şase aynı zamanda araç konusunda bir tanımlama numarasıdır. Şasi numarası 17 haneli olan bir numara şeklidendir. Bu numara aracın hangi ülkede, kim aracılığı ile hangi firmada üretildiğini göstermektedir. Bunun yanında araç, motor ve kasa tipini belirten bir numara olarak bulunur. Bunların yanında üretilmiş olduğu fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğunu ve üretim yılını da detaylı olarak göstermektedir. Numara denilse bile içinde harflerde yer almaktadır. Her aracın kendine özgü şasi numarası bulunur. Bir şase numarası başka bir araç içerisinde bulundurulmaz. Bu şase numarası değiştirilmemekte, eğer değiştirilir ise kanunen suç olmaktadır. Alt bölümde sizlere araç şase numarası sorgulama işlemlerini anlatacağız.

Araç Şase Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her aracın kendisine ait şase numarası olduğunu üst tarafta belirttik. Bu yüzden şase numaraları aracın belirli yerlerinde mutlaka yer almaktadır. Genel olarak şase numarasını göreceğiniz yer sürücü kısmının silecek paneli veya sürücü kapısının ara kısmıdır. Burada bulamadıysanız ruhsat içerisinde ve kasko poliçesinde kolayca bulabilirsiniz. Araç şase numarası sorgulama işlemi ile birçok bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

 

İlk harf veya numara aracın hangi ülkede üretildiğini gösterir.

Üçüncü harf veya numara sahip olduğunuz aracın tipini belirtir.

Dördüncü ile sekizinci arası bulunan harf veya rakamlar araca ait özelliklerin belirtildiği bölümdür.

10 ila 17. basamaklar ise sahip olduğunuz aracı tanımlayan özellikleri göstermektedir.

Araç şase numarası sorgulama uygulaması ile hasar geçmişinizi, poliçe bilginizi anında sorgulayabilirsiniz. Araç içerisinde kaza gibi genel bilgilere ulaşmak mümkün bulunuyorken, şasi numarası gibi özel bilgilere ulaşım tamamen engellenmektedir. Bu yüzden kişiler plaka üzerinden genel bilgiler haricinde araç sahibi veya araç konusunda özel bilgilere ulaşması mümkün olmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK